NJET RUSIJI! LUKAŠENKO SRUŠIO PUTINOVE SNOVE O UJEDINJENJU: Dve države bi bile bliže nego ikad, ali je jedan potez SVE ZAUSTAVIO
"Belorusija smatra da su ruski uslovi za integraciju neprihvatljivi", rekao je njen šef diplomatije Vladimir Makej, nakon medijskih izveštaja o tome da će Rusija i Belorusija u naredne dve godine formirati ekonomsku konfederaciju.
Rusija i Belorusija, trenutno članice uglavnom simboličke unije, razgovarale su o produbljivanju svoje integracije, procesu koji je podstakao zabrinutosti zbog moguće tihe aneksije od strane Moskve.
Komersant je prošlog meseca preneo da zemlje planiraju da ujedine svoju carinsku i energetsku politiku do 2021. godine i da do 2022. uspostave jedinstveni poreski zakonik, civilni zakonik i listu spoljnotrgovinskih pravila.
"Iskreno govoreći, inicijalni predlozi (Rusije) predviđali su uključivanje određenih odredaba koje su neprihvatljive, posebno za Belorusiju", rekao je Makej.
Istakao je da stvaranje nadnacionalnih tela, kako je navedeno u predlozima, potiče iz rusko-beloruskog sporazuma iz 1999. godine kojim je predviđena unijska država sa zajedničkom valutom, pravnim sistemom i zajedničkom odbranom i spoljnom politikom. Ruski predsednik Vladimir Putin i beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko obratili su se takozvanim nadnacionalnim telima početkom ove godine i "jasno rekli da se ne poštuju odredbe sporazuma iz 1999. godine“, rekao je.
"Moramo posvetiti više pažnje sprovođenju koordinisane poljoprivredne i industrijske politike - to je najvažnije. Ne postoje nikakva politička pitanja koja su povezana sa formiranjem federacije ili konfederacije", rekao je on.
U septembru su ponovo počele da kolaju priče o produbljivanju veza i putu ka eventualnom ujedinjenju dve zemlje. Sada se čini da je Lukašenko ipak odlučio da do toga ne dođe.
Mnogi analitičari navode da bi ujedinjenje dve države išlo u korist Vladimiru Putinu koji bi na taj način mogao da prevaziđe ograničenja koja ima prema ruskom ustavu, pa bi mogao da nastavi da vlada, i nakon isteka trenutnog mandata, kao predsednik novoformirane države.
Međutim, pitanje je da li bi Belorusija dobrovoljno pristala na tako nešto.
Rusija podržava belorusku ekonomiju jeftinom energijom i kreditima, ali Minsk se pazi da dozvoli previše ruskog uticaja, plašeći se pretnji njegovom suverenitetu.
Ipak, mnogi Lukašenkovi protivnici smatraju da je sam Lukašenko daleko manje popularan u Belorusiji od ruskog predsednika.
Kurir.rs/The Moscow times
Foto: AP