SAD IMENOVALE SPECIJALNOG IZASLANIKA: Mali Tramp rešava Kosovo i Metohiju do kraja leta 2020. godine!
Opasan igrač Američki predsednik žuri da reši kosovski čvor jer mu je to najbolja karta za naredni mandat, ocenjuju sagovornici Kurira
Američki predsednik Donald Tramp imenovao je ambasadora SAD u Nemačkoj Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika američke administracije za dijalog između Srbije i Kosova, što je poruka da šef Bele kuće želi brzo rešenje kosovskog čvora, najkasnije do kraja leta 2020, ocenjuju sagovornici Kurira.
Koliko je Grenel blizak Trampu, potvrđuje činjenica da je proglašavan za najizglednijeg kandidata za američkog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama, ali i naslednika Džona Boltona na funkciji šefa Saveta za nacionalnu bezbednost.
Rešenje pre izbora
Diplomata Zoran Milivojević kaže Bela kuća očekuje deblokadu dijaloga i ukidanje taksa, da se rešenje kosovskog čvora ubrza i da Trampova administracija uknjiži neki poen. - Ovo je poruka Briselu da se Tramp direktno uključuje i diktira tempo pregovora. Rešenje očekuju do leta iduće godine, jer su na jesen izbori - kaže Milivojević.
Značajno je to što SAD dve decenije, još od Ričarda Holbruka, nisu imale operativca zaduženog za zapadni Balkan, a sad ih je dvojica. Osim specijalnog izaslanika za Balkan Metjua Palmera, u igru je ušao i Grenel, koji će istovremeno zadržati funkciju američkog ambasadora u Berlinu.
Milivojević objašnjava da je Palmer izaslanik Stejt departmenta, dok je Grenel izaslanik Bele kuće, portparol stava i interesa Trampovog okruženja i administracije.
- Grenel je poznat po pritiscima na Nemce da odustanu od izgradnje gasovoda „Severni tok 2“, koji ide iz Rusije, nastupao je nediplomatski za račun Trampa - ističe Milivojević.
Rat velikih sila
Spoljnopolitički analitičar Zoran Spasić kaže da je Grenel poznat po mešanju u unutrašnja pitanja Nemačke i da je zbog toga često kritikovan u Bundestagu.
- I SAD i Rusija su 1999. na Balkan slali više izaslanika, a sad se to ponavlja. Upitan je naredni potez Rusije, odnosno Vladimira Putina, jer je ovo rat velikih sila preko Srbije - podvlači Spasić.
On dodaje da imenovanje Grenela ima za cilj brzo rešavanje pitanja KiM.
- I 1995. Bil Klinton je požurivao Dejtonski sporazum zbog predsedničkih izbora. Tako i Tramp požuruje rešenje kosovskog pitanja.
Iz Evropske unije juče su kazali da Grenelovo imenovanje vide kao dobrodošlu pomoć, ali ističu da se zna ko vodi dijalog.
(Kurir.rs / Kristina Vasković / Foto:AP)