GRAĐANI POKREĆU GRAD BUDUĆNOSTI / RE-IMAGINING THE CITY POKAZAO KAKO SE TO RADI: Operacije preko neta i to će uskoro moći u Srbiji
Kada je reč o 5G mreži, ne radi se samo o tome da će građani imati brži internet. Ta tehnologija omogućiće da ono što danas izgleda kao naučna fantastika, poput hirurške intervencije na daljinu ili upravljanja samovozećim vozilima, postane realnost.
Ovo je objasnio Filip Banković, izvršni direktor za tehniku CTO u Telekomu Srbija, na događaju „Građani pokreću grad budućnosti / Re-imagining the city“ u četvrtak u Beogradu, u organizaciji Ministarstva životne sredine i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i u partnerstvu sa „Adrija medija grupom“.
- Ka industrijskoj upotrebi i automatizaciji okrenuta je 5G tehnologija, koja je neophodna za neke kritične stvari. Za samovozeće automobile je internet u realnom vremenu izuzetno bitan, jer milisekunde znače život - istakao je Banković na panelu „Infrastrukturna rešenja za razvoj pametnih gradova“.
Damijano Čerone, suosnivač „SPIN Unita“ iz Finske, naglasio je značaj veštačke inteligencije za razvoj pametnih gradova.
- Kada pojedinac uči da vozi, on uči samo iz svojih grešaka, a ako vozilom upravlja veštačka inteligencija, ona će učiti iz svih grešaka, i to će biti poruka za sva vozila. Ne počinje se od nule - kazao je Čeroni i dodao da gradovi, kako bi postali što pametniji, moraju razmenjivati iskustva.
Slobodan Jerotić, direktor JKP „Toplana - Šabac“, objasnio je kako primena moderne tehnologije može dovesti i do smanjenja životnih troškova, ali i zaštite životne sredine.
- Sve naše toplotne stanice su automatizovane, što je i omogućilo uvođenje sistema daljinskog nadzora i upravljanja toplanom. Obezbedili smo sigurnu mrežu za prenos podataka, modemsku komunikaciju i centralni sistem koji će upravljati radom podstanica i optimizovati ga. Tako ćemo uspeti da sprečimo gubitke u mreži, da smanjimo potrošnju goriva i finalnu potrošnju u zgradama, čime ćemo građanima smanjiti račune - istakao je Jerotić i dodao da ne postoje dva stana iste kvadrature koja imaju isti račun za grejanje.
Tijana Manitašević Vujčić, suosnivač kompanije „Strawberry Energy“, objasnila je kako pametne klupe na kojima se mogu napuniti mobilni imaju ugrađene i senzore za prikupljanje podataka o kvalitetu vazduha i slično.
- Građani putem aplikacije mogu videti gde je najčistiji vazduh, pa se na osnovu toga izabere mesto za vežbanje ili jogu, ili pak saznati koje je lokacija u gradu najtiša, pa da na tom mestu čitaju knjigu. U planu je da se, kao u Londonu, ugrade i kutije za beskontaktno plaćanje koje se napajaju solarnom energijom i gde će građani karticama moći da doniraju novac fondovima za borbu protiv raka. A razmatramo i mogućnosti za proširenu realnost. Zamislite da ste na klupi na Trgu Republike i da preko telefona vidite kneza Mihaila kako priča o svom životu - rekla je Manitašević Vujčić.