KINESKI GAZDA JEZDA POBEGAO OD SMRTNE KAZNE! Ojadio zemljake za milione, a u Srbiji glumio biznismena!
Kineski državljanin Đinlung Caj uhapšen je u Srbiji po Interpolovoj poternici iz Kine, jer je u toj državi zajedno s grupom saučesnika zloupotrebama i finansijskim kriminalom oštetio oko 4.000 sunarodnika za preko 200 miliona dolara, saznaje Kurir.
Njegov poslovni partner i saučesnik Lju Dung uspeo je da pobegne iz Srbije za Hongkong, pošto tamo ne postoji zakon o izručenju, i tako je izbegao hapšenje.
„Investitori“
Kako saznajemo, uhapšeni i odbegli Kinez su duže vreme boravili u Srbiji predstavljajući se kao investitori, pre svega u oblasti ugostiteljstva. Međutim, osim ulaganja u privredu planirali su da otkupe pojedina državna preduzeća u Srbiji, zbog čega su čak bili na razgovorima i sastancima u Vladi Republike Srbije.
- Đinlung i njegov partner Lju Dung prevarili su veliki broj sunarodnika pomoću piramidalne štednje, kao što je devedesetih bio slučaj u Srbiji s Dafiment bankom i Jugoskandik štedionicom. Oni su u Srbiji tražili sastanke s našim zvaničnicima preko Ni Vejnhonga, takođe kineskog državljanina, koji se u privrednim krugovima Srbije predstavlja kao glavni čovek Kine zadužen za jugoistočnu Evropu. Navodno, Kinezi s poternice su bili podneli i zvanične zahteve za kupovinu naše državne imovine koja ima je bila interesantna, nudeći ogromne svote novca - objašnjava izvor Kurira i nastavlja:
- Međutim, pre nego što je uopšte započet ozbiljniji posao u vezi s tim, dvojica „biznismena“ stavljena su na Interpolovu poternicu, pa je Srbija preduzela mere da se oni što pre uhapse. Lju Dung je uspeo da pobegne, dok je Đinlung Caj uhapšen i posle nekoliko nedelja izručen Kini.
Utočište
Inače, zakoni u Kini su vrlo rigorozni, posebno kad je reč o finansijskom kriminalu, zbog čega Đinlungu verovatno preti najstroža kazna.
- Uzimajući u obzir da su ti ljudi oštetili veliki broj svojih sunarodnika za ogromnu svotu novca, prema tamošnjim zakonima Đinlung može da očekuje zatvor od 40 godina, a postoji mogućnost i da bude osuđen na smrtnu kaznu - objašnjava naš izvor zbog čega su osumnjičeni Kinezi pobegli iz svoje zemlje.
- Bežeći od smrtne kazne, Kinezi koji su se našli na optužnicama u svojoj državi utočište pronalaze u Srbiji, gde navodno imaju podršku svog sunarodnika, koji im pomaže u skrivanju, ali i u tome da ilegalno stečen novac ubace u legalne tokove - objašnjava naš sagovornik.
Kurir.rs / Ivan Ercegovčević
Foto: Printscreen