EKSKLUZIVNI SNIMCI SA DEPONIJE VINČA: Na deponiji Vinča nema otvorenog požara niti opasnosti po lјudsku i životnu sredinu (VIDEO)

Printscreen

BEOGRAD - Na deponiji Vinča nema otvorenog požara pa samim tim ni opasnosti po lјudsku i životnu sredinu kao i na kvalitet života naših sugrađana, utvrdile su stručne ekipe JKP „Gradska čistoća, Sekeretarijata za inspeksijcke poslove, kao i sektora za vanredne situacije koje su od juče na terenu, saopšteno je iz Sekretarijata za poslove odbrane, vanrednih situacija, komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima.


Prema rečima Darka Glavaša, gradskog sekretara za za poslove odbrane, vanrednih situacija, komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima ekipe su tokom jučerašnjeg dana izašle na teren i trenutno se vrše aktivnosti kako bi se utvrdilo odakle dolazi dim i trenutno se vrši sanacija tog dela deponije.

- Ovo su situacije koje se često dešavaju što i jeste jedan od razloga što Grad Beograd prepoznao ovaj višedecenijski problem i pristupio zatvaranju deponije u Vinči i javno-privatnom partnerstvu Na taj način rešiće se višedecenijski problem građana, napraviće se postrojenje za preradu čvrstog otpada, iz čega će se dobijati toplotna i električna energija - rekao je Glavaš dodavši da je poznato da se situaciju dodatno pogoršavaju i samostalni recikleri kao i stanovici neformalnih naselјa koji godinama na ovoj lokaciji pale gume i odvoze svoj otpad koji tamo uništavaju.


Glavaš je istakao da su ekipe Zavoda za javno zdravlјe, gradskih sekretarijata i preduzeća i dalјe na terenu, prate sistuaciju na deponjiji i reagovaće ukoliko bude bilo potrebno.

Direktor Gradske čistoće Marka Popadića navodi vezi da gašenja požara na deponiji Vinča da ima i problema sa klizištem:

- Inače, deponija klizi prema Dunavu godinama i usled klizišta i slaganja zemlje oslobadja sa metan gas i u dodiru sa vazduhom pojavljuje se požar. To je redovno. Zato smo i sklopili javno-privatno partnerstvo i zato će Francuzi i Japanci zatvoriti deponiju, izgraditi potporne zidove i izvršiti remedijaciju depenije i izgraditi postrojenja za preradu otpada. Na tu deponiju komunalni otpad se odlaže 40 godina a godišnje se odloži do 350.000 tona, kaže Popadić.

(Kurir.rs)