DEO ISTORIJE

GRADNJU NARUČIO TITO LIČNO: Ovako danas izgledaju Brozovi tajni tuneli na Trebeviću, a natpisi na zidovima privlače posebnu pažnju (VIDEO)

Foto: YouTube/Printscreen

Nadomak Sarajeva postoji sistem tunela, dugih kilometrima kroz brdo, koji su velikim delom svog postojanja skrivani od ljudi. Zamišljeni su i napravljeni kao vojne baze, nekada su bili skriveni kasarnom i betonskim stubovima, a čuvali su ih i vojnici.

Dok je lokalno stanovništvo pedesetih godina bilo zabrinuto zbog učestalih potresa, Titovi vojnici iz udaljenih delova Srbije, Makedonije, Slovenije kopali su vojni tunel koji je trebalo da obezbedi sigurnost i komunikaciju usled neočekivanih napada.

Foto: YouTube/Printscreen
foto: Youtube/Printscreen

Iznad Jevrejskog groblja u Sarajevu pod Debelim brdom nalazi se tunel za koji se pretpostavlja da je napravljen nakon Drugog svetskog rata u slučaju vojnih napada i prirodnih katastrofa. Za vreme rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. koristili su ga srpski vojnici, nakon rata njihova unutrašnjost je devastirana, a danas o njegovom postojanju ni Sarajlije, a ni internet ne mogu dati mnogo informacija.

Na ovom mestu postojala je i kasarna Bosut, a dokument Ministarstva odbrane iz 2013. godine beleži podatak o postojanju ovog objekta, izgrađenog u brdu, navodivši ga pod nazivom radio-relejno čvorište Bosut Sarajevo.

Foto: YouTube/Printscreen
foto: Youtube/Printscreen

Radio-relejna čvorišta građena su po Jugoslaviji s ciljem postojanja komunikacijske mreže u slučaju ratnih dejstava i prirodnih katastrofa. Za vreme iskopavanja ovih tunela postojala je zabrinutost lokalnog stanovništva zbog čestog podrhtavanja tla ne znajući da su u pitanju eksplozije prilikom prokopavanja brda i gradnje vojnog tunela, odnosno, baze.

Foto: YouTube/Printscreen
foto: Youtube/Printscreen

Sistemu tunela izgrađenih unutar Debelog brda ne može se lako pristupiti. Građeni od betona, armature, lima i katrana prostiru se kilometrima i izlaze na vrh brda. Postoje tri ulaza, ali su hodnici i ulazi teško prohodni.


Član Gorske službe spasavanja Sarajevo Emir Murga istraživao je ovaj i mnoge druge tunele.

Foto: YouTube/Printscreen
foto: Youtube/Printscreen

Prema njegovim rečima, iznad Sarajeva postoje tri vojna tunela - na Trebeviću, ispod Sanilenda i ovaj u Debelom brdu iznad Jevrejskog groblja.

Murga kaže kako je ovuda rizično hodati sam, bez odgovarajuće opreme i nepoznavanja unutrašnjosti jer postoji mnogo krakova tunela, neki izlazi su neprohodni, a nema ni telefonskog signala.

Foto: YouTube/Printscreen
foto: Youtube/Printscreen

Ipak, ovde postoje znakovi da je hodnicima koračala ljudska noga. Nakon poslednjeg rata u Bosni i Hercegovini unutrašnja konstrukcija od gvožđa je uništena i odnesena, betonske ploče na podu su izvaljene, a kablovi ispod njih iščupani. Na stotinak metara u unutrašnjosti brda novinari su pronašli ručnu bombu, nekoliko kostiju i različite natpise.

U jednoj od prostorija bile su tehničke knjižice uređaja, kao što su one za ventilaciju i protivpožarni aparat iz 1969. godine sa pečatom Vojne pošte Beli Potok, što svakako donekle upućuje na starost tunela.

GRADNJU NARUČIO TITO LIČNO: Ovako danas izgledaju Brozovi tajni tuneli na Trebeviću, a natpisi na zidovima privlače posebnu pažnju (VIDEO) Izvor: Youtube

Jedan od meštana ispričao je kako su tuneli izgrađeni nakon Drugog svetskog rata, a pretpostavlja se da su jedan od Titovih tajnih skloništa, izgrađenih po bivšoj Jugoslaviji.

Vidljivo je da je u izgradnju ovih tunela nekada uložen ogroman novac, a oskudni pismeni i usmeni dokazi govore o tome da su građeni za vreme Josipa Broza Tita. Pretpostavlja se da su bili jedan od 26 podzemnih objekata Jugoslovenske narodne armije (od kojih je šest u BiH) čiju je gradnju naredio lično Tito iz bojazni od vojnih napada. Procenjuje se kako je njihova gradnja koštala 90 milijardi dolara, a neki od takvih objekata nalaze se kod Konjica, u Han Pijesku i Bihaću.

Kurir.rs/Klix.ba
Foto: Youtube/Printscreen