KOPAONIK - Nacionalni park „Kopaonik“ pokrenuo je inicijativu za oživlјavanje divlјači na najvećoj planini Srbije, pa je u saradnji sa Ministarstvom polјoprivrede, šumarstva, odnosno Upravom za šume koji su i obezbedili jedan deo sredstava za ovaj veliki projekat, čija je vrednost 17 miliona dinara.
U Nacionalnom parku „Kopaonik“ veruju da će na ovaj način doprineti ne samo vraćanju na nekadašnja staništa, već i naselјavanju evropskog jelena u široj okolini.
Kao i na drugim planinama u Srbiji opstanak sisara na Kopaoniku direktno je ugrožen štetnim uticajem čoveka. Od ukupno 39 detektovanih pojedine vrste su u prošlom veku istreblјene iz faune sisara na srpskoj planinskoj lepotici, dok su druge vrste poput divlјe svinje dovedene na rub egzistencije.
Na lokalitetu Kadijevac-Barska reka na Kopaoniku u toku je realizacija projekta izgradnje uzgajalista za divlјe svinje i evropskog jelena koji je nekada i živeo na ovim prostorima, izjavio je za Radio televiziju Kruševac direktor za pravne i ekonomske poslove Nacionalnog parka „Kopaonik“ Predrag Šumarac:
-Trenutno smo u fazi postavlјanja ograde. Imamo rok da divlјu svinju i evropskog jelena ubacimo u uzgajalište za dve godine. Ja sam siguran da ćemo ove godine završiti ogradu i naredne godine bi mogli u ovom periodu da se pohvalimo da smo taj ceo projekat odradili kako treba, da smo evropskog jelena vratili na nekadašnje stanište u Nacionalni park „Kopaonik“. Planirano je da tu bude dvadesetak jedinki jelena i određeni broj jedinki divlјe svinje. I ono što je jako bitno je da taj centar bude centar uzgajališta bude i centar širenja jelenske divlјači po široj okolini. Znači, odatle bi trebalo da se evropski jelen vrati na staništa i u Rašku i u Brus, i tamo gde god postoje ekološki uslovi da se jelenska divlјač vrati na nekadašnja staništa.
Projekat se sufinansira sredstvima Ministarstva polјoprivrede, vodoprivrede, šumarstva i Uprave za šume, kao i od sredstava naplate ulaska u zaštićena područja usmerenih za zaštitu i razvoj Kopaonika.
(Kurir/Ž. M.)