PRIMIRJE KOJE JE DONELO NOVI RAT! Nemačka je uspela da opstane kao nacionalna država, što je po mnogima, bio uvod u DRUGI SVETSKI RAT!
Nemački narod, koji se 50 meseci držao protiv neprijatelja, uprkos svakom teretu koji mora podneti, sačuvaće svoju slobodu i jedinstvo. Narod od 70.000.000 pati, ali ne umire, stoji u izjavi nemačke delegacije na kraju dokumenta „Primirje s Nemačkom“, koji je potpisan 11. novembra 1918, čime je okončan Prvi svetski rat, počet 28. juna 1914.
I stvarno bi tako - Nemačka je, iako se ništa nije pitala o uslovima primirja, ostala kao nacionalna država, a u međuvremenu su se i Austrougarska i Otomanska imperija raspale, Rusiju je pogodila Oktobarska revolucija i sve što ide uz nju, pa i Brest-Litovski mir, Francuska i Belgija su razorene, dok je Nemačka praktično bila netaknuta.
Pošto je marta 1918. potpisala Brest-Litovski mir s Rusijom i stekla prednost nad silama Antante, Nemačka je krenula u neslavnu prolećnu ofanzivu. Potom saveznici, uz svežu krv iz Amerike, avgusta kreću u Ofanzivu od sto dana na Zapadnom frontu, u septembru je probijen Solunski front, padaju Centralne sile - Bugarska, Turska, Austrougarska, u samoj Nemačkoj raspad - revolucija, pobuna mornarice...
Svesni šta ih čeka, još početkom oktobra Nemci bezuspešno pokušavaju da kod predsednika SAD Vudra Vilsona otvore put za primirje. Nemajući kud, okreću se glavnokomandujućem savezničkih snaga na Zapadnom frontu, maršalu Ferdinandu Fošu, kome, kako je napisao Bulit Lauri u knjizi „Primirje 1918“, usred noći šalju radio-poruku tražeći da pošalju delegaciju za pregovore preko linija fronta i, uz to, opšti prekid vatre.
Odgovor Foša stiže posle 45 minuta - daje dozvolu da dođu, a prekid vatre ignoriše. I onda dolazi čuveni voz usred šume, šest kilometara od Kompjenja i 60 km severno od Pariza, do koga nemačka delegacija, predvođena civilom Matijasom Ercbergerom, dolazi s belom zastavicom. U čuvenom vagonu 2419-D Ercberger pokušava da ublaži uslove, priča kako boljševizam preti centralnoj Evropi... ali Foš je neumoljiv: „Rat je rat“, kao što Francuzima 1871. reče Bizmark, pa izdiktira - „Odmah predajete Francusku, Belgiju, Luksemburg, Alzas-Loren... okupira se Nemačka zapadno od Rajne... ratna odšteta... predajete 1.700 aviona, 160 podmornica...“ E, kod podmornica mora da zastane, nema ih toliko, pa u tekst ode „sve podmornice“.
U pet ujutro 11. novembra Ercberger nema kud, potpisuje po naređenju socijaldemokrate Fridriha Eberta, koji je dva dana ranije postao kancelar Vajmarske republike, pošto je tad kajzer Vilhelm Drugi abdicirao i u istoriju odneo i carstvo. Primirje stupi na snagu u 11 sati istog dana. Na 36 dana. I produžavano je sve do 28. juna 1919. i Versajskog mira. Na koji maršal Foš, jer Francuska osta nezaštićena od napada Nemačke, samo reče: “Ovo nije mir. Ovo je primirje na 20 godina“.
I tako i bi - 1939. Adolf Hitler poče Drugi svetski rat. Ali saveznici ovog puta stvarno nisu imali milost - bila je to kapitulacija 1945, bezuslovana, Nemačka je prethodno sravljena sa zemljom, a potom i podeljena među saveznicima, koji i vlast preuzeše.
Kurir.rs / Jelena S. Spasić
Foto: Profimedia