MARKO PANTELIĆ U SEDIŠTU UEFA RASPRAVLJAO O VAR TEHNOLOGIJI: Radimo na tome da fudbal bude još lepši i jednostavniji

UEFA

Velika čast pripala je Fudbalskom savezu Srbije i njenom potpredsedniku Marku Panteliću koji je kao član "Fudbalskog komiteta UEFA" proteklih dana boravio u Nionu i zajedno sa vedetama evropskog fudbala razmatrao načine kako da najlepša igra na svetu u budućnosti bude još zanimljivija i atraktivnija.

"Govorilo se o VAR sistemu, transferima igrača, kvoti stranaca, odlasku mladih fudbalera u inostranstvo... Dakle, o temama koje itekako utiču na kvalitet i dalji razvoj najpopularnije igre na svetu. Naravno da je svako od nas izneo svoj stav i imao određene sugestije, ali će završna reč pripasti izvršnim organima evropske Kuće fudbala. Zadatak ovog Komiteta je da pažljivo sagleda sve aspekte i da ljudima koji donose odluke predloži inovacije i određene korekcije u Pravilima fudbalske igre. Imao sam ogromnu privilegiju da svoja mišljenja sučelim sa asovima poput Luiša Figa, Dejana Savićevića, Emilija Butragenja, Moline, Albertinija i oduševljen sam načinom na koji su me prihvatili kao novog člana jedne od najuticajnijih komisija UEFA".

UEFA 
foto: UEFA

Pantelić je letos postao član Fudbalskog komiteta, a u znak prijema u odabrano društvo, predsednik ovog tela Levan Kobijašvili uručio mu je značku UEFA.

"Sa Levanom sam se svojevremeno za malo mimoišao u Herti. On je 2009. godine stigao iz Šalkea, baš u trenutku kada sam ja odlazio u Ajaks. Reč je o fudbaleru koji je obeležio jednu epohu gruzijskog fudbala i koji je ostavio dubok trag u Bundesligi. Nije slučajno dobio poverenje čelnih ljudi UEFA da vodi ovu preozbiljnu Komisiju. Sa Figom sam tokom sastanka imao slične poglede na fudbal, a u pauzi smo komentarisali nastupe Portugalije i Srbije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Kaže da je pratio većinu naših utakmica i svestan je da smo zbog poraza u Ukrajini doveli sebe u nezavidnu situaciju. Nije prijatno kada zavisite od tuđeg rezultata i znate da vam pobeda ne znači ništa ukoliko na drugoj utakmici ne dođe do neke senzacije".

Srbija - Ukrajina
Srbija danas (15.00) utakmicom s Ukrajinom završava kvalifikacije za EP, a da bi se kroz njih našla na EP potrebno je čudo: da Orlovi pobede, a da Portugal ne savlada Luksemburg. A kvota na keca na Marakani je 1,90, dok je dvojka 4,10, a iks 3,50. Pogledajte sve kvote kladionice MOZZART za Srbija - Ukrajina.

Nema sumnje da je primena VAR tehnologije oduzela najviše vremena članovima Fudbalskog komiteta UEFA tokom sastanka u Nionu.

"Detalji razgovora nisu za iznošenje u javnost, ali je tačno da smo dobar deo diskusije posvetili video-tehnologiji i načinu na koji se ona sprovodi tokom utakmica. Uopšte nema dileme da li je ona dobra ili loša za fudbal. Svi smo se složili da je VAR prava stvar i da je značajno doprineo regularnosti takmičenja. Procenat greške se sveo na minimum, sve je manje skandaloznih sudijskih odluka koje imaju uticaj na konačan rezultat. Sada se samo traže modeli kako da VAR tehnologija bude još brža i efikasnija. Ima tu određenih finesa, videli ste da se njena primena razlikuje od šampionata do šampionata. U Engleskoj je recimo drugačija u odnosu na Italiju i Španiju. To ne sme da se dešava".

UEFA 
foto: UEFA

Čuveni italijanski arbitar Roberto Rozeti je govorio o konkretnim primerima i ukazivao na detalje koji izazivaju najviše konfuzije među ljubiteljima fudbala.

"Prošlo je već dve godine od uvođenja video tehnologije, a ima gledalaca koji i dalje ne shvataju osnovne kriterijume iz VAR protokola. Sudija ima pravo na video proveru samo u četiri konkretna slučaja, kada se radi o jasnoj i očiglednoj grešci. To podrazumeva spornu situaciju prilikom postizanja gola, prekršaj za kazneni udarac, crveni karton i identifikaciju igrača koji je isključen iz igre. Bilo je mnogo polemike oko novih propisa za igranje rukom u kaznenom prostoru. Radi se o veoma kompleksnom segmentu i sudijama nije lako ni na osnovu TV snimka da utvrde da li je ruka bila u prirodnom položaju ili je dovoljno udaljena od tela da se sankcioniše kaznenim udarcem. Jednostavno, ruke ne možete da vežete za telo i uvek će biti spora da li je sudija pogrešio ili nije. Radi se na tome da to pravilo bude maksimalno pojednostavljeno i da svima na stadionu bude jasno zbog čega je doneta određena odluka".

Kurir sport