MADURO PRIHVATA VALUTU NAJVEĆEG PROTIVNIKA: Nije loša ta dolarizacija, ako izdzvni ventil! Ali, Venecuela će uvek imati svoju valutu i braniće je!

EPA / Miraflores Press

Predsednik Venecuele Nikolas Maduro prihvatio je valutu svog žestokog protivnika, SAD-a, nazivajući dolar "izduvnim ventilom" koji može da pomogne zemlji da prebrodi ekonomsku krizu usled američkih sankcija koje imaju za cilj ga nateraju da ode sa vlasti.

Zvanična venecuelanska valuta, bolivar, oslabila je ove godine za više od 90 odsto, dok je hiperinflacija od januara do kraja septembra dostigla 4.680 procenata, saopštila je centralna banka.

Inflatorna spirala u toj južnoameričkoj državi oborila je kupovnu moć minimalne plate koja je, zajedno sa pomoći u hrani, jednaka iznosu od oko 10 dolara mesečno.

"Ne smatram da je to loše... taj proces koji nazivaju 'dolarizacija'", rekao je Maduro u intervjuu emitovanom u nedelju uveče na televizijskom kanalu Televen.

"On (dolar) može da pomogne oporavku zemlje, širenju proizvodnih snaga u zemlji i ekonomiji... Hvala Bogu da postoji", rekao je venecuelanski lider.

AP / Ariana Cubillos 
foto: AP / Ariana Cubillos

Maduro, koji je koliko do 2018. branio upotrebu dolara, dodao je da će, dok on još procenjuje transakcije u američkoj valuti koje su u porastu poslednjih meseci, bolivar ostati u opticaju kao zvanična valuta, navodi britanska agencija.

"Venecuela će uvek imati svoju valutu... uvek ćemo imati bolivar, oporavićemo ga i odbraniti", rekao je Maduro u intervjuu Hozeu Visenteu Rangelu, levičarskom političaru i potpredsedniku za vreme vlade Huga Čaveza.

Centralna banka Venecuele utvrđuje zvanični devizni kurs bolivara od 2003. godine, ali on postaje sve fleksibilniji, dodaje Rojters. Zbog sve oštrijih američkim sankcija, centralna banka je počela sa ubacivanjem evra u ekonomiju a vlada i državna naftna kompanija PDVSA su čak počeli da plaćaju izvođače u evropskoj valuti.

Priliv deviza u ekonomiju ove članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) najvećim delom potiče od prodaje sirove nafte i zlata.

EPA / Press Miraflores 
foto: EPA / Press Miraflores

Nedavno je konsultantska kompanija Ekoanalitika, sa sedištem u Karakasu, procenila da je u prvih 15 dana oktobra 53,8 transakcija obavljeno u dolarima, prema anketi u sedam velikih gradova u zemlji. Taj broj je u gradu Marakaibo bogatom naftom dostigao čak 86 procenata.

Ekonomska kriza u Venecueli izazvala je i humanitarnu krizu i prinudila na migracije više od četiri miliona Venecuelanaca, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Povodom Madurove izjave o dolarizaciji oglasio se vođa opozicije Huan Gvaido, koji je na konferenciji za novinare rekao da je Maduro "priznao još jedan poraz".

"Poraz koji je danas priznat u Mirafloresu (predsednička palata) jeste da je zemlja dolarizovana... on (Maduro) priznaje da naša valuta ne može čak ni da zadrži vrednost", rekao je.

Kurir.rs / Tanjug

Foto: EPA / Miraflores Press