Alarmantno

DA LI ĆE NEKA MUKA DA ZAOBIĐE SRBIJU: Prete nam velike poplave, suše i epidemije, a za sve su krive poslednje 4 godine

Foto: Dragana Udovičić

Klimatske promene i porast prosečne temperature dovešće do niza negativnih događaja u našoj zemlji, povećan je rizik od požara i smanjenja vodnih resursa, kažu klimatolozi

Četiri poslednje godine bile su najtoplije ikad registrovane na planeti, a Svetska meteorološka organizacija procenila je da će 2019. godina biti među pet najtoplijih! Sve ovo odgovara predviđanjima naučnika o uticaju klimatskih promena. Ove promene i porast prosečne temperature uticaće negativno i na Srbiju, pa našoj zemlji sve više prete drastične suše i velike poplave, upozoravaju stručnjaci.

Oboreni rekordi

Kako je nedavno saopštila evropska služba o klimatskim promenama Kopernikus, oktobar ove godine bio je najtopliji oktobar ikad registrovan na planeti. - To je peti uzastopni mesec u kome se registruje rekordno visoka temperatura ili temperatura koja je vrlo blizu rekordne - naveo je Kopernikus. Međutim, analize stručnjaka govore da nije samo oktobar oborio rekord, prate ga jun i jul.

Dr Vladimir Đurđević, docent na Institutu za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu, objašnjava da su ovo posledice korišćenja fosilnih goriva, kao i emisije velike količine ugljen-dioksida. - To pojačava efekat staklene bašte i planeta postaje sve toplija i toplija. Srbija će imati posledice koje su zabeležene i poslednjih godina.

Ove godine i sneg kasni

foto: Screenshot

Meteorolog Đorđe Đurić kaže da, u proseku, prvi sneg u Srbiji padne 23. novembra, ali da će ove godine taj rok biti uveliko probijen. Prve pahulje, kako kaže, moguće su tek u prvoj dekadi decembra. - Ozbiljnije zahlađenje se može očekivati tek početkom decembra i ukoliko budu postojali uslovi za padavine, tada možemo očekivati i susnežicu i sneg. Međutim, ako i bude padao sneg, on se neće dugo zadržati i neće se oformiti snežni pokrivač - kaže Đurić i dodaje da nas sutra očekuje nešto hladnije vreme s vetrom i dnevnim temperaturama od 10 do 15 stepeni, a u Negotinskoj i Timočkoj Krajini do pet stepeni. - Međutim, već u ponedeljak stiže nam priliv toplijeg, mediteranskog vazduha, te će temperature svakog dana sledeće nedelje rasti. U ponedeljak će temperature biti između 10 i 15 stepeni, a najtoplije vreme nas očekuje u četvrtak, kada stiže naoblačenje sa kišom, ali i temperaturom od 15, pa čak do 20 stepeni u nekim delovima - kaže Đurić.

R. K.

Povećan broj toplotnih talasa i njihovog intenziteta, veći rizik od ekstremno jakih padavina koje mogu da dovedu do bujičnih poplava i generalno do poplava, povećan rizik od požara, od smanjenih poljoprivrednih prinosa, od poljoprivrednih prinosa lošijeg kvaliteta, rizik od širenja raznih bolesti (virus Zapadnog Nila, lajmska bolest..) i što se tiče ljudi i što se tiče biljaka i životinja, ti vremenski uslovi negativno utiču na zdravlje, pogotovo na hronične bolesnike - kaže Đurđević za Kurir.

Dr Biserka Obradović

OPASNOST OD ZIKA VIRUSA

foto: Screenshot

Primarijus opšte prakse dr Biserka Obradović kaže za Kurir da globalno zagrevanje pogoduje razvoju bakterija i virusa, te da bi u Srbiji mogli da očekujemo veći broj obolelih od bolesti netipičnih za naše prostore. - Tople temperature pogoduju razvoju komaraca, krpelja i drugih insekata, te bismo s porastom temperatura mogli da očekujemo veći broj obolelih od virusa Zapadnog Nila i lajmske bolesti. Takođe, na ovim prostorima se može javiti i zika virus i neki drugi koji nisu karakteristični za ovo podneblje - kaže dr Obradović i dodaje da posebna opasnost preti od mutacije već postojećih virusa. Ona kaže i da visoke temperature ne pogoduju ni obolelima od astme, opstruktivnog bronhitisa i onima s povišenim krvnim pritiskom: - Neuobičajene vremenske prilike utiču i na mentalno zdravlje, pa se tako mnogi zbog netipično visokih temperatura osećaju napeto, razdražljivo i imaju problema s nesanicom.

R. K.

Sve drastičnije

On dodaje da se povećava rizik od suša i donekle smanjenja vodnih resursa, kao i da će se negativni efekti, kako bude odmicalo vreme, osećati sve drastičnije. - Globalna temperatura je u proseku na celom svetu u porastu za jedan stepen, u Srbiji je u poslednjih pet godina ona bila u proseku toplija za više od dva stepena. Mi smo među tim regionima koji se brže zagrevaju od proseka - navodi sagovornik Kurira.

Kurir.rs/ Mina Branković

Foto: Dragana Udovičić

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: