ILEGALNA TRGOVINA, RASADNIK KRIMINALA: Kroz obrazovanje i podizanje svesti sprečiti šverc!
Šverc duvana predstavlja ozbiljan problem u Srbiji, istaknuto je na konferenciji za medije povodom realizacije projekta „Borba protiv ilegalne trgovine kroz istraživanje, obrazovanje i podizanje svesti“, koja je održana u Novom Sadu.
Tom prilikom medijima su se obratili učesnici u projektu: prof. dr Maja Cogoljević, PR menadžer projekta (Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, Beograd), prof. dr Zorana Nikitović, menadžer projekta (Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, Beograd), prof. dr Miloš Bešić, rukovodilac projektnih istraživanja (Fakultet političkih nauka, Beograd) i Goran Lapčević, vođa projektnog tima (Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo Beograd).
„Projekat će se fokusirati na ilegalnu trgovinu duvanom, analizirajući vezu između ilegalne trgovine i drugih krivičnih dela“- naglasila je prof. dr Zorana Nikitović, menadžer projekta i istakla šta su ciljevi.
„Ciljevi projekta su ispitivanje nezakonitih poslova kao što su: krijumčarenje duvana, falsifikovanje duvanskih i alkoholnih proizvoda, utvrđivanje veze ilegalne trgovine sa drugim oblicima kriminala, utvrđivanje nedostataka u postojećem zakonskom okviru, razvijanje i sprovođenje trening kurseva u oblasti borbe protiv ilegalne trgovine za policijske i carinske službenike, poreske organe itd., sprovođenje široke komunikacijske kampanje za podizanje svesti o problemu ilegalne trgovine i njenih veza sa drugim oblicima kriminala. „
Predstavljajući istraživački deo projekta, prof. dr Miloš Bešić je naglasio je da će se on „fokusirati na razjašnjavanje funkcionisanja odabranih oblika ilegalne trgovine analizom i modeliranjem posmatrajući ih, ne kao kriminal već kao biznis sa specifičnim karakteristikama i okruženjem.“
„Problem ilegalne trgovine duvana nije problem koji postoji samo u Srbiji, već i u mnogo razvijenim zemljama“, rekao je prof. dr Miloš Bešić i naveo da „su za sada takva saznanja da je to veoma ozbiljna količina u pitanju, da zadnjih godina imamo negativne trendove u smislu efekta koji ima i pozitivne u smislu o količini duvana koji se švercuje“ i istakao da je „ovaj zadatak veoma važan za dobro naše ekonomije, industrijskog sektora i za dobro građana.“
Goran Lapčević, vođa projekta najavio je da se na „osnovu prikupljenih podataka i rezultata istraživanja kreirati trening programi za efikasnu borbu protiv ilegalne trgovine za grupu praktičara i stručnjaka sa teritorije Zapadnog Balkana u cilju povezivanja i obezbeđivanja osnova za buduću saradnju, a komunikaciona kampanja bi trebalo da doprinese podizanju svesti o značaju ilegalne trgovine i smanjivanju tolerancije društva prema navedenim oblicima kriminala kao i uključivanju većeg broja ljudi iz nauke za rad na ovoj temi.“ Prof. Goran Lapčević rekao je da „ilegalna trgovina nije fenomen koji je karakterističan za jednu zemlju i obično u tim procesima učesvuju igrači sa šire teritorije„ i istakao da je slogan sa kojim se ulazi u celu ovu priču „Stop ilegalnoj trgovini.“
Projekat „Borba protiv ilegalne trgovine kroz istraživanje, obrazovanje i podizanje svesti“ finansira globalna inicijativa za podršku javnim, privatnim i nevladinim organizacijama za razvoj i sprovođenje projekata protiv ilegalne trgovine duvanom i povezanih krivičnih dela. Ovaj projekat realizuje Visoka škola za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo iz Beograda u saradnji sa Centrom za demokratiju i ljudska prava – CEDEM iz Podgorice, kao partnerom na projektu.
(Kurir.rs)