Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja, kao i globalne kampanje pod nazivom "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", GO Zvezdara i Udruženja građna "Amikus" uz podršku Gradskog sekretarijata za socijalnu zaštitu, kao i uz pomoć Adrija medija grupe organizovana je poslednja od četiri tribine o ovom društvenom problemu koja je iznela poruku da se nasilnik mora prijaviti, u suprotnom nasilje neće prestati.
Gradska opština Zvezdara je četvrta beogradska gradska opština koja se pridružila globalnoj kampanji sa ciljem osnaživanja žena da nasilje prijave. Tribinu je otvorio član Veća GO Zvezdara, Vladan Jeremić, koji je istakao da je nasilje kršenje osnovnih ljudskih prava, te je neophodno organizovati tribine poput ove, kako bi se žene edukovale i ohrabrile da takvo ponašanje prijave:
- Nasilje je kršenje osnovnih ljudskih prava, i moramo pričati o ovom problemu i staviti ljudima do znanja da je ono nedopustivo. Postalo je ozbiljan društveni problem, žene se moraju edukovati i podsticati da nasilništvo prijave, a u tome im svakako pomažu ovakve poučne tribine - poručio je Jeremić i dodao da na opštini Zvezdara lokalna samouprava sarađuje sa nadležnim institucijama koje pružaju pomoc žrtvama.
Predstavnici policije svim snagama trude se da ohrabre žene da ne ćute, a koju tačno ulogu u borbi protiv nasilja imaju predstavnici MUP Srbije, objasnio je Nikola Ivanović iz policijske stanice Zvezdara. On je rekao da su se mnoge stvari promenile 2017. godine, kada je MUP dobio pravo na izvršavanje tzv. hitnih mera:
- Od juna 2017. godine dobili smo neophodne instumente u smislu brzog reagovanja ukoliko do nasilja dođe, ili postoji opasnost od istog. Tada su uvedene hitne mere, a to znači da kada neko prijavi nasilje, policijski službenici izlaze na teren, procenjuju rizik i shodno tome reaguju. Najčešce mere koje koristimo su zabrana prilaska nasilnika žrtvi, ali i udaljenje iz doma. Upravo taj period je ključan, jer nasilnici često pokušavaju ponovo da stupe u kontakt sa žrtvama i izmole ih za oprost, obećavajuci im da ce se promeniti. Ipak, praksa pokazuje da ako je jednom bilo nasilja, ono će se zasigurno ponoviti, nasilnik se ne menja i često situacija bude i gora nego ranije - objasnio je Ivanović.
Dodao je i da je organizacija rada bolja kako postoji grupa za koordinaciju koju čine clanovi tužilaštva, centra za socijalni rad i policije:
- Svi mi zajedno pratimo slučajeve nasilja, zajedno delujemo, delimo mišljenja pa samim tim adekvatnije reagujemo i efikasnije se borimo protiv ovog problema - naveo je on.
Nemanja Antonijević, iz Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu i rukovodilac odeljenja Zvezdara složio se sa predstavnikom MUP i rekao da se nasilje nikada ne dešava samo jednom, a da se krug zlostavljanja ne bi koncentrično širio na čitavu porodicu, a posebno decu, treba reagovati odmah:
- Nasilje ne bira ni mesto ni vreme, i nikada, ali nikada se ne dešava samo jednom. Takođe, ono nije problem samo žrtve, već čitave porodice. Kako žrtva ne bi postala saučesnik u maltretiranju mora odmah da reaguje, inače će se svojim ćutanjem taj krug proširiti na decu, porodicu i prijatelje. Ovo govorim jer često čujem kako žene kažu da zbog dece ne prijavljuju siledžiju i ne žele da razaraju brak, a ja im odgovaram da upravo zbog toga i moraju da prijave. Deca imaju pravo na bezbedan i siguran život bez nasilja - poručio je Antonijević.
On je poslao i važnu poruku medijima - kako izveštavati o nasilju, a uz to sugerisao je muškarcima da „ukoliko nekad nemaju šta da pruže ženi, uvek mogu da joj upute neku lepu rec, jer je cesto to ono što im je najviše potrebno - ljubav i podrška".
Učesnici tribine u ovoj beogradskoj opštini aktivno su učestvovali u diskusiji sa članovima nadležnih institucija koji su održali tribinu i ponosno stavili bedževe sa sloganom "Nijedna više", a moderatorka skupa Ivana Fuštić poručila je da se na taj način simbolično doprinosi širenju svesti o ovom problemu i podsticanju žena da nasilje prijave.
Ova tribina održana je u petak u prostorijama GO Zvezdara a poslednja je od četiri skupa u novembru mesecu na temu nasilja nad ženama, koje su se održavale i u gradskim opštinama Savski venac, Rakovica i Lazarevac, uz podršku Sekretarijata za socijalnu zaštitu Gradske uprave grada Beograda. Dvadesetpetog novembra obeležen je i Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama konferencijom "Nijedna više" na kojoj su govorile Nela Kuburović, ministarka pravde, Irena Vujović, predsednica GO Savski venac i Saveta za rodnu ravnopravnost Grada Beograda, Nataša Stanisavljević, sekretarka za socijalnu zaštitu Grada Beograda, Vesna Stanojević, koordinatorka Sigurne kuće i Ivana Soković, članica Izvršnog odbora "Dunav osiguranja".
Kurir.rs/Milica Vujović
Foto: Sonja Spasić