14 ZEMUNACA PONOVO NA SLOBODI: Od siromašnih kradljivaca do gospodara života i smrti!
Uspon i pad: Od vojske zloglasnog klana danas se samo o sudbini trojice begunaca ne zna ništa, devetorica najpoznatijih „zemunaca“ i dalje su iza rešetaka, dok su neki saradnici koji nisu učestvovali u brutalnim zločinima odslužili kazne
Hrvatska policija je prošle nedelje u velikoj akciji „Krtica“ uhapsila 30 osoba zbog sumnje da su pripadnicima zemunskog, škaljarskog i kavačkog klana obezbeđivali lažne pasoše te države! Interesantno je da su srpski i crnogorski kriminalci, po ugledu na nekada najmoćniju kriminalnu grupu na Balkanu, zloglasni zemunski klan, koristili usluge hrvatskih falsifikatora.
- Nova generacija mafijaša je po receptu „zemunaca“ nabavljala pasoše Hrvatske, ali nijedna od sadašnjih kriminalnih grupa nije uspela da dostigne moć zemunskog klana, koji je u jednom trenutku pomislio da je postao moćniji i od države - kaže izvor.
Iako je zemunski klan razbijen pre 16 godina, posle ubistva srpskog premijera Zorana Đinđića, priča o ovoj mafijaškoj grupi i danas ne prestaje da intrigira. Kurir je istraživao gde su sada pripadnici organizacije koja je bila označena kao mašina za ubijanje.
Došli s juga
- Od čitave grupe, samo trojica pripadnika uspela su da izbegnu rešetke - Ninoslav Konstantinović, Milan Glišović i Selman Hamidović, i o njima se i dalje ništa ne zna. Trojica nekadašnjih pripadnika klana postali su svedoci-saradnici, dok je 14 njih ponovo na slobodi pošto su kazne odslužili. Ipak, sva zvučna i značajna imena i dalje su iza rešetaka - kaže izvor.
Priča o vrtoglavnom usponu i još vrtoglavijem padu nekada najopasnijeg kriminalne skupine na Balkanu počinje sredinom devedesetih, kada sa juga Srbije u Beograd dolazi Dušan Spasojević Šiptar, a za njim i njegov najbolji drug Mile Luković Kum.
Iz dana u dan klan je okupljao sve više članova, koji su, u zavisnosti od poverenja koje su im vođe poklanjale, zauzimali različito mesto u hijerarhiji. Za većinu pripadnika klana priča o novcu, moći i životu na visokoj nozi završava se akcijom „Sablja“, koja je 2003. sprovedena u Srbiji posle ubistva premijera Đinđića. Vođe klana, Spasojević i Luković, ubijene su tokom skrivanja u naselju Meljak, Milorad Ulemek Legija osuđen je na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora, a većina pripadnika je uhapšena i osuđena na višedecenijske robije, i to za 17 ubistava, četiri otmice i dva teroristička napada.
Danas, 16 godina posle „Sablje“, u kojoj je klan koji je bio na vrhuncu moći potpuno razbijen, ostali su kao simboli tog vremena sivi „audi“ iz kog su „zemunci“ sejali smrt, slike i priče o vili u Šilerovoj ulici u Zemunu, koja im je bila sedište, ali i čuvena rečenica kojom su nagoveštavali smrt: „Ideš u Kanadu“.
U vreme kada je policija beležila prve aktivnosti klana, ništa nije ukazivalo da će Spasojević i Luković formirati vojsku koja je za njih bila spremna da izvrši svaki zadatak. Tada su bili poznati kao sitni lopovi, kradljivci kola i lokalni dileri.
- Memljiva prostorija, jedan stari orman i dva kreveta... Sve lične stvari držali su u dva zavežljaja napravljena od čaršava. Ništa drugo nisu imali kada su iz Medveđe došli u Beograd - ispričao je jedan učesnik hapšenja Lukovića i Spasojevića 1997.
Hteli da ubiju Buhu
U godinama koje su usledile počeli su da rade za „surčinca“ Ljubišu Buhu Čumeta, a kada su se iz memljive sobe preselili u čuveno zdanje u Šilerovoj i pomislili da su po moći prerasli i Buhu, pokušali su da ga ubiju. Međutim, kako se ispostavilo, Čume je na kraju došao glave klanu koji je radio za njega - dok su jurili da ga likvidiraju, bio je korak ispred, postao je prvi svedok-saradnik u istoriji srpskog pravosuđa, a odlučio je da svedoči upravo protiv „zemunaca“.
Ne propustite
SUTRA JE VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE: DANAS POKLON! Ikona u zlatotisku s molitvom na poleđini
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra obeležavaju Vavedenje Presvete Bogorodice, jedan od najvećih hrišćanskih praznika.
Danas ćete uz dnevne novine Kurir dobiti poklon - luksuznu ikonu u zlatotisku sa molitvom.
Bogorodica se smatra zaštitnicom žena porodilja i postoje razna narodna verovanja vezana za moć ikona na kojima je ona predstavljena.
Prema narodnim verovanjima, stočari slave Vavedenje kako bi im Bogorodica zaštitila stoku od zveri, a u istočnoj Srbiji su na osnovu vremena toga dana predskazivali rod useva - vedro nebo obećava dobru letinu.
Čitajte KURIR!
Kurir.rs/ Jelena Ivić - Jelena Spasić Foto: privatna arhiva