Mladeže, zbog sve većeg broja ljudi obolelelih od melanoma (malignog tumora kože), najbolje je redovno pratiti i pregledati kod specijaliste plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije, a jednom mesečno obaviti samopregle kože i svih mladeža na licu telu, tabanima, dlanovima, kao i nokte.
Samopregled ne zahteva nikakve pripreme niti bilo kakve diskomforne procedure, samo malo vremena. Pacijenti kod samopregleda mogu slediti ABCD pravilo:
A – da li je mladež asimetričan
B – da li ima nejasne ivice ili nareckane granice
C – da li menja boju ili se sastoji iz više boja
D – da li je prečnik veći od 6mm.
Ako pacijent primeti neku promenu u okviru ovog ABDC kriterijuma potrebno je da se obrati plastičnom hirurgu koji će, ukoliko je potrebno, obaviti i dodatni dermoskopski pregled ili će se odlučiti za operaciju i patohistološku verifikaciju
"Hirurški je potrebno ukloniti sve mladeže za koje postoji sumnja na melanom ili izmenjenu melanocitnu aktivnost kao što su atipični i dispalstični mladeži. Jedino hirurški uklonjen, odnosno operisan mladež može biti poslat na patohistološku analizu koja će nakon mikroskopskog i imunohistohemijskog pregleda dati definitivnu dijagnozu", rekla je dr Dragana Petrović-Popović, specijalista plastične, rekonsturktivne i estetske hirurgije.
Operacija uklanjanja mladeža je operacija koja se izvodi u lokalnoj anesteziji i spada u vrstu jednodnevne ili ambulante hirurgije, a sama operacija traje do pola sata. Nakon toga pacijent odlazi kući i vraća se svojim svakodnevnim aktivnostima, osim sportskim aktivnostima koje nisu dozvoljene nakon operacije.
Mladeži se mogu operisati i iz estetskih razloga ako su na uočljivom mestu, na licu i telu, ako su ružnog izgleda, kao i iz praktičnih razloga, često ih povređuju, ili jednostavno pacijentu izazivaju diskomfor ili strah.
Kurir.rs/PDV/Foto Profimedia