TAJNI IZVEŠTAJ BIA OTKRIVA KAKO JE NASTAO ZEMUNSKI KLAN: Evo kako je došlo do sukoba Buhe i Šiptara koji se onda otcepio
Izveštaj operativaca BIA otkriva kako je došlo do raskola između Dušana Spasojevića Šiptara i Ljubiše Buhe Čumeta i kako je nastao Zemunski klan .
Naime, Buha je usmeravajući se na naizgled legalne poslove gubio kontrolu nad kriminalnom organizacijom koju je predvodio Dušan Spasojević Šiptar, čija je moć progresivno rasla. Navodi se da je prvi verbalan sukob između njih izbio aprila 2002, posle čega je Spasojevićeva grupa nazvana Zemunskim klanom i počela je da radi odvojeno.
- Kao formalni razlog za prekid kontakata sa Buhom, Spasojević je iskoristio sukob u koji je ušao sa Draganom Nikolićem Tečom, jednim od najbližih saradnika Buhe, koji je u tom sukobu podržao Nikolića. Stvarni razlog zbog koga je Spasojević inicirao sukob sa Buhom je u tome što je Buha započeo sa većim brojem legalnih i veoma profitabilnih poslova u koje nije uključio Spasojevića - navodi se u izveštaju.
Naglašeno je da je od tada zemunski klan delovao kao jedna od "hijerarhijski najorganizovanijih kriminalnih grupa na ovim prostorima koju je karakterisao i visoki stepen konspirativnosti". Zabeleženo je da su vođe bili Spasojević i Milorad Ulemek Legija, a da su njihovi najbliži saradnici tada bili Mile Luković Kum i Zoran Vukojević Vuk (šef Spasojevićevog obezbeđenja i svedok saradnik koga su 2006. ubili "zemunci").
Kao pripadnici klana pobrojani su braća Miloš i Aleksandar Simović, braća Đorđe i Dušan Krsmanović, braća Slađan i Ninoslav Konstantinović, Vladimir Milosavljević Budala, Slavko Stevanović Šumski, i Dejan Milenković Bagzi. Pored njih, kako se navodi, sastavni deo klana su bili i: Vladimir Jovanović Japanac, Loran Milić Locko i Dragan Miladinović Gagec koji su imali svoje specijalizovane ekipe.
- Jovanović i Milić su se najvećim delom bavili distribucijom narkotika, dok je Miladinovićeva ekipa bila specijalizovana za krađe automobila - navodi se u izveštaju. Dodaje se da su se pripadnici zemunskog klana kontinuirano bavili preprodajom droge, oružja, nafte, naftnih derivata, ukradenih motornih vozila, a da su počinili više teških krađa, kao i otmica i ubistava.
U cilju širenja poslova, uspostavili su veze u Novom Sadu s Nenadom Opačićem i Miladinom Suvajdžićem Đurom Mutavim, kasnije svedokom saradnikom, i u Požarevcu sa Mlađanom Mićićem Pacovom (koji je odslužio kaznu zbog trgovine drogom zbog koje je uhapšen u vreme "Sablje").
- O bliskosti Spasojevića i Opačića govori podatak da je Opačić na proslavu "plave večere" koju je organizovao 7. decembra 2001. u novosadskom hotelu "Park" pozvao sve pripadnike zemunskog klana. Ovom prilikom gosti Opačića su bili i Nenad Čanak, tadašnji predsednik Skupštine Vojvodine, i jedan neimenovani pripadnik DB Novog Sada. Spasojević je komentarisao da je Opačić pozvao Čanka da bi sprečio eventualni dolazak policije - zapisano je u izveštaju.
BIA je utvrdila da su pripadnici klana Loran Milić i Vladimir Jovanović Japanac održavali bliske veze sa Veselinom Božovićem za koga se navodi da je jedan od "šefova crnogorske mafije", kao i sa Mujkom Katanićem iz Novog Pazara, koji je „povezan sa osobama iz Turske". Bili su u konataktu i sa Mirkom Marenovićem iz Beograda koji se "bavio falsifikovanjem ličnih dokumenata”. Navodi se da je Jovanović Marenovićevom ocu prodao medicinsku opremu koju je nelegalno pribavio.
Jovanović je održavao kontakt i sa Branom Mićunovićem, koga opisuju kao "jednog od nosilaca organizovanog kriminala u Crnoj Gori", i njegovim rođakom i najbližim saradnikom Savom Grbovićem Džigijem. Spasojević je održavao bliske kontakte sa Čedomirom Mihajlovićem, "američkim biznismenom jugoslovenskog porekla, koji se krajem 2001. angažovao da poveže Spasojevića sa grčkim biznismenima da bi im izdao prostor u Šilerovoj ulici".
Mihajlović je u telefonskim razgovorima, kako je zapisano, tvrdio Spasojeviću da će te Grke povezati sa Miroljubom Labusom, tadašnjim potpredsednikom savezne vlade, a nudio mu je da ga poveže sa Nebojšom Kunićem, bivšim članom ansambla „Sedmorica mladih”, za iznajmljivanje prostora u Šilerovoj. Ovo prijateljstvo se nije baš dobro razvijalo. Naime, kako beleže operativci BIA, Spasojević je oktobra 2001. hteo preko Mihajlovića da kupi blindirani automobil u Juti u SAD. Konsultovao se i Ljubišom Buhom, koji je preko Mihajlovića uvezao više automobila.
- Prema nekim podacima, Spasojević je Mihajloviću za kupovinu automobila dao 70.000 dolara, nakon čega je ovaj naprasno nestao iz zemlje polovinom 2002. Navodno je do sredine 2003. sa porodicom boravio na prostoru KiM, odnosno u Gračanici, jer je otvorio luksuzni restoran i bio poznat kao Čeda Amerikanac.
Spasojević je uz pomoć svojih veza uspeo da dođe do informacije o lokaciji kuće koju je krajem 2001. Mihajlović kupio u Zemunu, u koju je navodno nasilno ušao i uzeo preko 100.000 dolara, a potom i devet rasnih konja i tri skupocena automobila - navodi se u izveštaju BIA.
Dodaje se da nema podataka o kontaktima Mihajlovića sa drugim pripadnicima zemunskog klana, ali se dodaje da se on trudi da sebe predstavi kao da brine o njima. Dok su boravili u pritvoru zbog otmice Miškovića, Mihajlović je Spasojeviću ponudio milion dolara za kauciju.
U izveštaju se navode kontakti Spasojevića s osobama iz inostranstva „izvesnim Jorgosom, biznismenom iz Grčke, zatim Migeljom iz Španije, Tonijem iz Zagreba, Đelajom iz Milana iz izvesnim Jovom iz Bugarske”.
- Posebno je interesantan Spasojevićev kontakt sa Saletom iz Amsterdama, od koga je tražio pozajmicu od 1,5 miliona dolara u cilju polaganja kaucije za pritvorene članove zemunskog klana. Sale je izrazio spremnost da mu odmah pošalje 300.000 maraka, a ostatak kada naknadno prikupi. Takođe je ustanovljen kontakt Spasojevića i izvesnog Ljume od koga je Spasojević 8. maja 2002. naručio 30 "zbrojevki"- opisuju se pojedini kontakti vođe zemunskog klana.
Povodom ubistva policijskog generala Boška Buhe 10. juna 2002, Čume je ostvario brojne kontakte u kojima je, kako se navodi, "u veoma negativnom kontekstu govorio o pokojniku". Pričao je da su ga posebno nervirale izjave generala Buhe gde je spominjao njega i "putarsku mafiju". Navodi se da je 13. juna 2002. Čume je sugerisao Bebi Popoviću da je navodno general ubijen zbog osvete, jer je interventna brigada po nalogu ubijenog Buhe presrela tri osobe koje su likvidirane prilikom intervencije.
Strogo poverljivi izveštaj BIA detaljno se bavi pobunom JSO, koja je počela 9. novembra 2001. U izveštaju piše da je Ljubiša Buha Čume već tog dana po podne obavestio izvesnog novinara da je izbila pobuna i sugerisao mu da obavesti Dragoljuba Mićunovića.
- Buhu su neposredno nakon toga kontaktirali Goran Vesić (tada funkcioner DS, a sada SNS na mestu menadžera Grada Beograda) i Beba Popović, a posredstvom Popovića i Zoran Đinđić, koji su se interesovali kakve su njegove mogućnosti da utiče na smirivanje situacije - piše u izveštaju.
Buhu je iz istog razloga zvao i tadašnji zamenik načelnika DB Zoran Mijatović.
- Buha je delovao euforično, povremeno iznoseći dramatična upozorenja o opasnosti u kojoj se nalazi sam državni vrh, kao i porodice pojedinih političara - prepričava se Buhina reakcija.
Piše i da je 12. novembra 2001, nakon što ga je Popović obavestio da kolona vozila JSO stiže autoputem, Buha lično otišao tamo.
Kurir.rs/Blic
Foto privatna arhiva/dado Đilas