Postoji nekoliko načina da smirite dete koje histerično plača, ali prethodno ustanovite da li je gladno, mokro i da li ga nešto boli.
Bacanje stvari, gurkanje i mala doza agresije u ovom slučaju obično idu zajedno. Neka deca se u nastupu histerije i samopovređuju jer tako pokušavaju da privuku pažnju. Naučnici kažu da i kod njih, baš kao i kod odraslih, važi pravilo da nagomilana frustracija vodi ka besu, s tim što bebe to ne znaju da kontrolišu.
Shutterstock
- Ako beba neprekidno plače, ne trčite odmah da je uzmete u ruke, već sačekajte malo, ali budite pored nje i gledajte je kako bi shvatila da ima svu vašu pažnju. Zatim ispružite ruke prema njoj i tek onda joj pružite zagrljaj i poljubac.
- Greška roditelja je i ta što decu koja plaču, a imaju dve do tri godine, pokušavaju da uteše bombonama ili obećanjima. To je pogrešna strategija jer oni treba da znaju da mogu da dobiju nagradu i bez prethodnog histerisanja. Bolji način da ga smirite jeste da sve okrenete na šalu, jer dete od tri godine već ima smisao za humor i može da prepozna dobronamerno zezanje.
- l Detetu koje tužno plače ponudite utehu. Možda je to omiljena igračka, zagrljaj ili maženje, sasvim je svejedno, bitno je samo da oseti ljubav. Dečji plač, ukoliko je čest, nipošto nemojte shvatati kao svoju grešku i nemojte misliti da ste grozan roditelj.
Sva deca plaču, neka više, neka manje, i ovo je njihov način da se bore s frustracijom ili da privuku pažnju na neki svoj problem.
Kurir.rs