Dejanovićeva: Vlada je tim, ali odgovornost pojedinačna

Ne mislim da ocena da sam jedan posao radila relativno dobro ili odlično može da optereti, već da me obaveže i poveća mi ambicije da sve svoje snage uložim i na drugom mestu”, rekla je Đukić-Dejanović

BEOGRAD - Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je da će vlada raditi timski, ali da će svako morati da ima i preuzme stepen odgovornosti za poslove koje prihvata i njihovu realizaciju.

Iako na ministarsku funkciju odlazi sa ocenom da je posao predsednice parlamenta obavljala dobro, nju ta okolnost ne opterećuje, već je vidi kao obavezu koja će povećati njene ambicije na novom radnom mestu.

“Ne mislim da ocena da sam jedan posao radila relativno dobro ili odlično može da optereti, već da me obaveže i poveća mi ambicije da sve svoje snage uložim i na drugom mestu”, rekla je Đukić-Dejanović pošto je izabrana za ministarku zdravlja.

Dok je bila na čelu parlamenta, kaže, mogla je mnogo toga sama da osmisli, a onda je za realizaciju bilo potrebno da joj se pridruže svi poslanici, dok je u zdravstvu situacija sasvim drugačija.

"Sedam miliona ljudi, svi građani Srbije, treba da učestvuju u podizanju zdravstvene zaštite i moj uspeh će biti veći ako budem u tome uspela i ako svi u tome uspemo što je moguće više", rekla je Đukić-Dejanović.

Kaže da će joj prioriteti u radu bitie da zakonodavstvo u oblasti zdravlja bude regulisana u skladu sa potrebama građana i da pokuša da promenu utisak građana da se u zdravstvu događaju uglavnom neprijatnosti.

"Pokušaćemo da afirmišemo sve što je u zdravstvu pozitivno, u čemu treba da učestvuju ne samo zdravstveni radnici, već svi građani", najavila je ministarka.

Đukić-Dejanović je rekla da će prvog radnog dana u Ministarstvu najpre pozvati svoje prve saradnike odgovorne za oblast osiguranja, socijalne zastite, javnog zdravlja, međunarodnu saradnju, inspekcijske poslove, opšte poslove i videti dokle su stigli u realizaciji akata koji obavezuju da zdravstvena zaštita u Srbiji bude što bolja.

Ponovila je da zdravstvenim radnicima mora biti vraćeno dostojanstvo, a da je to najjednostavnije učiniti afrimisanjem vrednih stručnih poduhvata koje svakodnevno realizuju zdravstveni radnici sa svojim timovima.

Ona je negirala da u zdravstvu ima mnogo korumpiranih, iako, kako je kazala, kod građana takav utisak preovlađuje.

"To nije tačno, 99 odsto ljudi radi perfektno svoj posao i kao ministar trudiću se da afirmišemo taj rad i podižemo ga na viši nivo", rekla je ministarka i izrazila uverenje da je mnogo više pozitivnih i dobrih primera ali da se o njima retko govori.

Priznaje da ima pojedinaca koji zaslužuju kritiku, ali i da nije dobro da zbog pojedinaca pada ljaga na sve zdravstvene radnike i lekare.

Obećala je da će više štititi one koji korektno rade svoj posao, ali i da će od drugih službi očekivati da rade svoj posao i kažnjavaju počinioce eventualnih krivičnih dela.

"Ja ne mogu time da se bavim", dodala je Đukić Dejanović.

Dodaje, međutim, da će morati da se bavi preteranom birokratijom, mada nije želela da u potupnosti otvara tu temu.

"I u privatnom i državnmom zdravstvu moramo imati iste standarde, tehničke, adminsitrativne i stručne i moramo ih poštovati. Treba da ih pojednostavimo, ali ne na štetu dokumentacije, nego na korist pacijenata koji ne treba da budu maltretirani", precizirala je ministarka.

Đukić Dejanović je najavila da će nužne biti promene u organizaciji rada da pacijenti ne bi predugo čekali da stignu do lekara, ali je najavila i precizniji uvid u poslove Agencije za lekove i svih koji se bave lekovima.

"Ako je kutija leka skupa, ali će omogućiti da se pacijent vrzo vrati radnim obavezama i da ima kvalitetan život, onda takav lek nije skup. Ako je kutija leka jeftina, pa će se takav pacijenti dugo lečiti, to će iziskivati ulaganje mnogo više novca", objasnila je Đukić-Dejanović.

Ona je dodala da zato pojam šta je skupo, a šta jeftino mora objektivno da se posmatra, a da to moraju da učine stručni timovi.

Žarko Obradović: Vodićemo istu politiku kao i prethodna izvršna vlast

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarko Obradović izjavio je da će nova vlada voditi istu politiku kao i prethodna izvršna vlast i da će nastaviti da sprovodi promene kojima se podiže nivo sistema i vraća vera u obrazovanje.

Obradović je, budući da nastavlja da vodi resor na čijem je čelu bio i u prošloj vladi, istakao da će cilj tog ministarstva i nadalje biti da Srbija na svim nivoima obrazovanja bude deo evropskog prostora, i da nema nikakvog razloga za diskontinuitet u toj oblasti.

"Efekti učinjenog će se tek videti u godinama koje dolaze, ali možda je najvažnije što smo naravili strategiju obrazovanja, koju će usvojiti nova vlada", rekao je Obradović odmah po izboru za ministra prosvete.


Goran Knežević: Tražiću produžetak roka za liberalizaciju uvoza

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Knežević najavio je da će zatražiti od Evropske komisije da Srbiji produži rok za liberalizaciju uvoza poljoprivrednih proizvoda iz EU.

Knežević je u prvoj izjavi po izboru za ministra Tanjugu rekao da poljoprivreda Srbije 2014. godine neće biti u stanju da se nosi sa pritiskom proizvoda iz Evrope sa prosečnom carinskom stopom od dva i po odsto. On je rekao da su trgovinski sporazumi sa EU potpisani uz očekivanje da bi Srbija 2015. godine mogla da postane članica EU, što je, sada je savim jasno, nemoguće.

Dragan Marković siguran da će nova vlada trajati četiri godine

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković kaže da je siguran da će nova vlada trajati četiri godine, jer ima najmanje članova, a najširu podršku u parlamentu i ocenio da je ekspoze premijera Ivice Dačića realan i ostvariv.

Marković je dodao da je ovo prva srpska vlada od 2000.godine u čije se formiranje nije mešao nijedan strani ambasador. "Očekujem da će od danas postojati politička stabilnost u Srbiji, poručio je Marković.

"Najveći problem sa kojim se vlada suočava je da se zaustavi pad dinara imajući u vidu kredite građana i sušu. Takođe, treba da dovedemo investitore i otvorimo nova radna mesta da se borimo za socijalnu pravdu", naglasio je Marković koji nije želeo da komentariše njegovu jučerašnju izjavu u kojoj je otkrio da bi Jorgovanka Tabaković mogla biti guverner NBS.

DS: Dačić bez odgovora na važna pitanja

Iz opozicione Demokratske stranke poručuju da premijer Ivica Dačić nije odgovorio na važna pitanja.

Potpredsednik i poslanik DS-a Dragan Šutanovac ocenio je da je Dačić ostao dužan odgovore pre svega na pitanja da li će se država zaduživati preko praga od 45 odsto bruto nacionalnog proizvoda, hoće li na mala vrata privatizovati "Telekom" i hoće li ispuniti obećanja iz kampanje.

"Svedoci smo da je u kamapnji veliki deo stranaka govorio da će agrarni budžet biti udvostručen, a u ekspozeu je rečeno da će biti značajno povećan, i očekivali smo odgovor da li će srpski seljak biti prevaren, odnosno da se objasni šta znači značajno povećanje", rekao je Šutanovac i upitao da li će se taj budžet povećati tek 2016. kada se očekuju novi izbori.

Takođe, u sklopu ekspozea čuli smo da se planiraju završeci glavnih saobraćajnih koriroda. Građani su svedoci da je tokom kampanje ponuđen 'impozantan' projekat za spajanje Beograda i Soluna za koji obezbeđeno 100 milijardi evra, a u ekspozeu ga nema, rekao je Šutanovac.

Dragan Šutanovac je dodao da je DS tražio i odgovor na pitanja u vezi bezbednosne politike Srbije u budućnosti, odnosno koji će odnos imati prema Programu Partnerstvo za mir, jer je jedan broj članova vladajuće koalicije protivan toj saradnji, i da li će izaći iz tog programa ili ostati i produbiti saradnju.