uništeni usevi

BIBLIJSKA POŠAST NAPALA AFRIKU: Neverovatna najezda skakavaca, rojevi dugački i do 60 kilometara (VIDEO)

Foto: AP

Najveća najezda skakavaca u poslednjih 25 godina zahvatila je istočni deo Afrike i predstavlja pretnju za bezbednost hrane u nekim zemljama koje su ionako najugroženije glađu u svetu.

Ta najezda insekata delimično je posledica neuobičajenih klimatskih uslova.

Na pojedinim mestima su rojevi skakavaca toliki, da izgledaju kao tamni oblaci na horizontu. Skakavci su veličine prsta i na milione ih leti i skače na useve koje uništavaju.

Najezda skakavaca je zahvatila Keniju gde je jedan roj tih insekata bio dugačak 60 kilometara i širok 40, a u pitanju je vrsta pustinjskog skakavca, jednog od najopasnijih.

Foto: AP
foto: AP

Ti insekti su se pored Kenije, pojavili u delovima Somalije, Etiopije, Sudana, Džibutija i Eritreje. Procenjuje se da će zahvatiti i delove Južnog Sudana i Ugande.

Ta pojava bi mogla da ugrozi već siromašno stanovništvo u tom delu Afrike gde su i nemiri, kao u Somaliji koja je na meti ekstremista, u Južnom Sudanu su dugogodišnji sukobi, a bilo je nemira u Etiopiji.

Foto: AP
foto: AP

Regionalna organizacija Istočne Afrike je saopštila da tipičan pustinjski roj može da sadrži do 150 miliona skakavaca po kvadratnom kilometru koji lako migriraju s vetrom i mogu preći 100 do 150 kilometara dnevno. Prosečan roj za samo jedan dan može da uništi useve dovoljne za ishranu 2.500 ljudi.

Usevi su već uništeni na stotinama hiljada hektara, a najezda bi mogla da potraje do juna jer su uslovi za razmnožavanje skakavaca povoljni posle neuobičajenih, velikih poplava poslednjih nedelja.

BIBLIJSKA POŠAST NAPALA AFRIKU: Neverovatna najezda skakavaca, rojevi dugački i do 60 kilometara (VIDEO) Izvor: Youtube

Velike najezde skakavaca mogu biti pogubne: suzbijanje jedne koja je trajala od 2003. do 2005. godine je koštala više od 500 miliona dolara u 20 zemalja severne Afrike, saopštila je organizacija UN za hranu FAO, a tada je izgubljeno više od 2,5 milijarde dolara prinosa.

Da bi pomogle sprečavanje i suzbijanje najezde, vlasti analiziraju satelitske snimke, skladište pesticide i prskaju tlo iz vazduha. U Etiopiji su zvaničnici rekli da su poslali četiri mala aviona za borbu protiv skakavaca.

Kurir.rs/Beta

Foto: AP