Menadžeri „Ciđin Bor kopera“ po povratku iz Kine direktno su s beogradskog aerodroma prevezeni i stavljeni pod specijalni nadzor na lokaciji gde se postavljaju dodatni montažni paviljoni
Zbog opasnosti od širenja koronavirusa, koji je do sada ubio 725 ljudi, rudarska kompanija „Ciđin Bor koper“ izolovala je i stavila pod specijalni nadzor 20 svojih radnika u Boru, potvrdio je gradonačelnik tog grada Aleksandar Milikić.
On je naveo da je reč o zaposlenima koji su se nedavno vratili iz Kine, kao i da su smešteni u dva karantina - u jednom su menadžeri „Ciđinove“ firme „Rakita“, koja radi na otvaranju novog rudnika zlata „Čukaru peki“, a u drugom zaposleni u centrali kompanije. Milikić nije precizirao gde se ovi karantini nalaze, ali prema saznanjima našeg lista, o čemu smo juče pisali, prvi karantin otvoren u Srbiji je u krugu rudnika „Čukaru peki“, dok su zaposleni u borskoj centrali „Ciđina“ najverovatnije smešteni u kućnom karantinu.
Svi oni su, prema rečima Milikića, nakon zdravstvenih kontrola na beogradskom aerodromu direktno trasportovani u karantine u Boru iz preventivnih razloga.
- S kompanijom „Ciđin Bor koper“ komuniciram na dnevnom nivou i svi zaposleni koji su došli iz Kine i koji su smešteni u izolaciju su dobro. Nemaju nikakvih problema sa zdravljem - rekao je Milikić za Kurir.
Reporter našeg lista obišao je juče objekte novog rudnika zlata „Čukaru peki“, gde se u karantinu nalaze menadžeri iz „Rakite“. Zbog neradnog dana na toj lokaciji nije bilo mnogo zaposlenih, ali ni pojačanog obezbeđenja. U krug kompanije nije dozvoljen ulaz nezaposlenima, a da se ipak nešto dešava, ukazuje montiranje dodatnih paviljona. Radnici obezbeđenja, koji nisu nosili nikakvu zaštitu od virusa, poput maski ili rukavica, nisu imali dozvolu da za Kurir objasne iz kojih razlog se podižu novi objekti.
Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević iz Instituta „Batut“ kaže da su karantini u Boru isključivo stvar poslovne politike kompanije „Ciđin“ i da nije postojao nijedan od epidemioloških ili zdravstvenih razloga da ljudi koji su doputovali iz Kine budu izolovani.
- Svi oni su ušli u našu zemlju 1. februara, prošli su zdravstvenu kontrolu i nisu imali ni temperaturu niti bilo koji drugi simptom, a nisu ni boravili u području Kine gde su izolovani koronavirusi, pa nisu mogli da donesu infekciju. Zato i nisu stavljeni pod zdravstveni nadzor, a ovo što se dešava u Boru je u okviru njihove kompanije i njihovih mera predostrožnosti. S protokom vremena se vidi da niko nije razvio nikakve simptome i da nisu pod rizikom pa očekujem da će se narednih dana vratiti na posao - kaže ona za Kurir. Iz kompanije „Ciđin“ danima nema odgovara u vezi s karantinom.
(Kurir.rs / S. Tomčić - V. Vasić / Foto:Vladimir Vasić, Profimedia)