SVE KRAĆI SPISAK PARTIJA KOJE NEĆE NA IZBORE: Samo Đilas i Sergej beže od glasanja
Avantura Kako se bliže izbori, raste broj političkih aktera koji se protive bojkotu.Isključivi su samo u krnjem SZS i PSG, tvrde upućeni, jer mogu sebi da dozvole luksuz da budu van parlamenta bez novca iz budžeta
Kako se bliže izbori i pošto su u cilju poboljšanja izbornih uslova promenjena četiri zakona i izborni prag za ulazak u parlament smanjen sa pet na tri odsto, smanjuje se i broj stranaka koje su za bojkot glasanja. U toj kampanji ostaju maltene usamljeni Pokret slobodnih građana (PSG) Sergeja Trifunovića i okrnjeni Savez za Srbiju (SZS) Dragana Đilasa.
Zamenik šefa DS Saša Paunović i lider Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović, naime, žele na izbore kako bi zadržali vlast u Paraćinu i Šapcu. Oni će u tom slučaju, kako su zapretili Đilas i partneri Vuk Jeremić i Boško Obradović, biti izbačeni iz SZS. Tenzije se ne stišavaju ni u DS, gde se grupa poslanika protivi bojkotu.
Boli glava od lokala
Još se čeka odluka SDS Borisa Tadića, koji ne učestvuje u kampanji SZS. Nije isključeno da pojedini Tadićevi funkcioneri idu na izbore sa organizacijom Srbija 21. Slično je i sa DJB Saše Radulovića. U međuvremenu i pokret Metla 2020 pridružio se listi onih koji su rešili da uđu u izbornu trku, kao i poslanik Đorđe Vukadinović. I lider NS Zoran Živković protivi se bojkotu, a formalnu odluku usvojiće kad se izbori raspišu.
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže da je opozicija trusno područje i da će do raspisivanja izbora biti još velikih promena:
- Ne znamo kako će se smiriti tenzije u DS, niti finalni ishod sa čelnicima Šapca i Paraćina u SZS.
Vladimir Pejić iz agencije „Faktor plus“ kaže da su isključivi u odluci da ne izlaze na izbore jedino u SZS Đilas, Jeremić i Obradović, kao i PSG.
Lažiraće bojkot
- Ni u SZS nisu jedinstveni jer ima onih koji nisu za opšti bojkot, već za učešće na lokalnim izborima. Spekuliše se da će mnogi lažirati bojkot tako što će nastupati kao grupa građana na lokalu. Moguće je da će neki iz SDS preko Srbija 21 izaći na izbore. A što se tiče DJB, pitanje je da li se radi o bojkotu ili problemu da ne mogu da sastave listu. Nije lako bojkotovati izbore, to je skupa avantura koja košta nestanka s političke scene, gube se finansije - navodi Pejić i dodaje da taj luksuz Đilas i Jeremić mogu da priušte:
- Oni su finansijski potkovani i na taj način žele da se nametnu javnosti kao neka prava opozicija kako bi se u stvari pripremili za predsedničke izbore 2022. Za razliku od njih, Trifunović ima zanimanje, može da napravi pauzu i vrati se glumi.
(Kurir.rs / Biljana Bojić / Foto:Filip Plavčić, Beta / Emil Vaš)