800 dece u Školi prijateljstva na Tari

RTS
Kroz Školu prijateljstva na Tari, koja traje do 10. avgusta, ove godine proći će oko osam stotina đaka iz osam zemalja regiona. Posle multietničkog seminara, na programu je "Srpski kod", projekat u kojem učestvuju deca srpske nacionalnosti iz okolnih zemalja

UŽICE -U tradicionalnoj Školi prijateljstva humanitarne organizacije "Naša Srbija", u kojoj borave deca iz osam zemalja regiona i Srbije, posle prvog dela, multietničkog seminara, na programu je "Srpski kod" za decu srpske nacionalnosti iz okolnih zemalja.

Deca iz Nevesinja, Ljubinja, Berkovića, Gackog, Bileće, Andrijevice, Plava, Berana i Bijelog Polja u školi, u kojoj je osnovni predmet drugarstvo a ocena iz njega najvažnija, uče i o srpskoj istoriji, jeziku, kulturi i tradiciji.

O onome što se tokom redovnog školovanja tek pomene, sada slušaju u učionicama na otvorenom, bez školskog zvona i dnevnika. Zato je to škola čiji početak svi s nestrpljenjem očekuju, a učenju se raduju,prenosi RTS.

Boško Slijepčević iz Gackog, koji je na Tari prvi put, kaže da je u Školi stekao prijatelje i naučio mnogo o običajima, Nemanjićima...

Ana Damjanović iz Bijelog Polja najviše uživa u sportskim aktivnostima, kreativnim radionicama i rekreaciji, a Anđela Dželatović iz Bileće u druženju.

"Upoznala sam mnogo prijatelja iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore", kaže Anđela. "Nadam se da ću s njima održavati veze i da ću i dalje biti odlična u školi kako bih mogla opet da dođem."

"Srpski kod" je trenutno najvažniji projekat Škole prijateljsstva, kaže direktorka Gordana Gavrilović: "Deca uče o srpskoj istoriji, tradiciji, kulturi, veri - svemu onome što čini srpski identitet. Podstičemo stvaranje kulturnog i duhovnog prostora svih Srba u okruženju, pomažemo da ojača njihova veza s maticom."

Trenutno na Tari boravi dve stotine mališana iz Republike Srpske i Crne Gore, a kroz njene učionice ovog leta proći će oko osam stotina đaka.