SRPKINJA IZ MODENE OTKRIVA PRAVO STANJE U ITALIJI ZBOG KORONAVIRUSA: Lažne vesti i panika su najveći neprijatelji!

EPA / Igor Petyx

Jovana Milić iz Velike Plane, koja već dve godine radi u bolnici u Modeni, gradu na severu Italije, kao naučna saradnica, kaže da je zbog novog korona virusa COVID-19, među građanima u Italiji vlada panika, te da svaka javnozdravstvena mera koja podrazumeva određene restrikcije u dnevnom funkcionisanju, uprkos pokušaju Ministarstva zdravlja i Vlada Italije umire građane kroz edukativne programe, budi strah kod ljudi.

"Ono što nam je trenutno veliki neprijatelj je pojava lažnih vesti koje unose dodatnu anksioznost među građane i koje se moraju suzbijati zajedno s epidemijom novog virusa, što predstavlja još jedno dodatno trošenje energije i lekara i ostalih resursa u razuveravanju i ispravljanju netačnih informacija", kaže ona za Tanjug.

EPA / Matteo Bazzi 
foto: EPA / Matteo Bazzi

Prema poslednjim podacima u Italiji su zabeležena 272 slučaja koronavirusa, a sedam ljudi je umrlo.

Novi virus je registrovan u pet regija: Lombardija, Veneto, Emilija-Romanja, Pijemont i Lacio. Najveći broj slučajeva je zabeležen u Lombardiji. Trenutno se u karantinu nalazi 11 opština, od toga 10 u Lombardijii jedna u Venetu.

AP / Claudio Furlan / Lapresse 
foto: AP / Claudio Furlan / Lapresse

Naša sagovornica ističe da gradovi u karantinu predstavljaju crvenu zonu koju trenutno čuvaju udružene snage vojske i policije, a da prema Uredbi Vlade Italije od 22. februara 2020. godine, navedene opštine ne sme da napusti nijedan građanin koji se u njima nalazi, kao što nije dozvoljen ni ulazak.

EPA / Matteo Bazzi 
foto: EPA / Matteo Bazzi

"Prolaz se omogućava samo medicinskim ekipama i onima koji dopremaju lekove i hranu, uz posebnu kontrolu policije i vojske koja čuva "granice" ovih opština", kaže Jovana i dodaje da je građanima u karantinu naglašeno da će se primenjivati član 650 Krivičnog zakona Italije koji predviđa kažnjavanje građana koji ne poštuje propisane mere.

EPA / Matteo Bazzi 
foto: EPA / Matteo Bazzi

Navodi da se građani u karantinu pridržavaju izrečenih mera i da nema incidenata. Oni ne mogu da da putuju slobodno, a koliko će ta mera trajati, zavisi od toka apidemije i kako se bude ponašao virus u predstojećem periodu.

"Vojska je već angažovana na tzv. granici karantinskih gradova, a takođe je i ustupila neke svoje objekte za karantin u mestima gde nisu čitave opštine stavljene u karantin, već samo određeni građani koji su imali rizične kontakte", pojašnjava ona.

EPA / Matteo Bazzi 
foto: EPA / Matteo Bazzi

Panike među građanima najviše ima u Milanu, gde se nalazi bolnica Sako, u kojoj su zbrinute zaražene osobe iz pogođenih lombardijskih opština.

Društvenim mrežama kruže video snimci iz Milana gde su u prodavnicama ispražnjene police sa hranom.

EPA / Matteo Bazzi 
foto: EPA / Matteo Bazzi

Jovana kaže da su škole i vrtići zatvoreni ne samo u gradovima u karantinu, već u celoj Lombardiji, Venetu i Emiliji-Romanji, koje zajedno imaju oko 20 miliona stanovnika.

I univerziteti su odložili predavanja za studente. Sportski događaji su odloženi, a svi vidovi javnih okupljanja svedeni na minimum, sve s ciljem prevencije pojave virusa u gradovima u kojima nije zabeležen nijedan slučaj ili koji beleži samo pojedinačne slučajeve.

AP / Renata Brito 
foto: AP / Renata Brito

Zdravstvene službe su u ovim regijama prešle u novi režim rada s prioritetom na prevenciju i suzbijanje novih slučajeva, a intervencije i ambulantni pregledi koji nisu hitni su odloženi.

EPA / Igor Petyx 
foto: EPA / Igor Petyx

Navodi da veliku konfuziju stvara i to što još uvek nije otkriven "nulti" pacijent (od koga je krenula zaraza) u Lombardiji i Venetu, ali da su epidemiolozi na terenu i rade ankete sa građanima.

Jovana je inače, završila Medicinski fakultet pre četiri godine u Srbiji. U Madeni je već dve godine na doktorskim studijama.

Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA / Igor Petyx

POGLEDJATE BONUS VIDEO: