Polako - U privatnim laboratorijama se pojavili papreni testovi na virus, ali stručnjaci savetuju ljude da se ne zaleću, već da najpre pozovu poseban broj Ministarstva zdravlja 064 8945 235
U Srbiji dosad nisu registrovani slučajevi koronavirusa, međutim, zabrinutost pojedinih građana zbog širenja ove infekcije Evropom iskoristile su neke privatne laboratorije u zemlji, koje su počele da nude testiranja na ovaj virus po ceni od 15.000 do čak 20.000 dinara! Ipak, stručnjaci upozoravaju građane da nema potrebe za testovima ukoliko nemaju simptome i ne dolaze iz zaraženog područja, ali i da su državne institucije jedine referentne dijagnostiku ove zaraze.
Do 1. marta u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta „Torlak“ testirano je 36 osoba koje su boravile na području intenzivne transmisije virusa i imali simptome infekcije disajnih puteva, a uzorci svih testiranih osoba bili su negativni na novi virus. Međutim, na internetu se mogu naći ponude pojedinih laboratorija, koje nude čak dva testa na koronavirus, jedan po ceni od 15.000, a drugi po ceni od 20.000 dinara, a čiji rezultati se čekaju od četiri do deset dana.
Epidemiolog Radmilo Petrović kaže za Kurir da ne zna poreklo ni sastav testova u privatnim laboratorijama, kao i da bi svakako posavetovao svim građanima, ako smatraju da imaju simptome i ako su zabrinuti, da se jave državnim institucijama. - Koliko je meni poznato, kod nas su Infektivna klinika KCS i Institut za serume i virusologiju „Torlak“ jedini koji mogu da urade test na koronavirus. Oni su jedine referentne ustanove kod nas za to. Te testove mi dobijamo od Svetske zdravstvene organizacije iz Ženeve ili Kopenhagena i jedino da su ti privatnici kupovali antigene preko SZO. Ne znam koliko su ti testovi u privatnim klinikama tačni i dobri jer ne znam čime se obavlja testiranje i kako - kazao je Petrović za Kurir.
Epidemiolog Predrag Kon iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd čuo je od građana koji dolaze u Zavod da u privatnim laboratorijama ima testova. - Sada bi svako ko je bio u Italiji ili Kini da se testira na koronu. Ima privatnih preduzeća koja plaćaju svojim radnicima da budu testirani i to je izvan našeg algoritma. Naši epidemiolozi rade kao mravi i bukvalno sa svakim čovekom koji je pozvao broj Ministarstva zdravlja (064 8945 235), a koji je imao neku brigu ili nedoumicu, popričali smo, dali savete i ispratili do ga kraja. Ako neko ima povišenu temperaturu, odmah se zakazuje pregled gde su svi pod zaštitnom opremom i radimo sve da smanjimo eventualnu transmisiju - kaže Kon i dodaje: - Mi smo u prvi redovima odbrane, a zatim slede infektolozi. Svi ulažemo ogromne napore da virus što kasnije dođe u Srbiju i svaki dan nam je bitan jer s dolaskom toplog vremena virus gubi snagu i mogućnost prenošenja.
Kurir.rs/ Jelena Pronić Foto: Stock