PIRATERIJA U NEMAČKOJ: Junajted grupa oštetila Telekom za 100 miliona evra
Sud u Nemačkoj doneo je privremenu meru zabrane internet platformi Net TV u vlasništvu holandske Junajted grupe da emituje nekoliko kanala na koje isključiva autorska prava ima portal GO4YU u vlasništvu kompanije Telekom Srbija.
U presudi Okružnog suda u Frankfurtu na Majni se navodi da su zaposleni Junajted grupe pribegli nezakonitim radnjama tako što su kanale konkurenta nelegalno dekodirali i pustili kroz svoju mrežu, objavio je portal Digitalna televizija (Digital Fernsehen).
Dekodiranje
Ovom piraterijom je Telekomu Srbija naneta šteta veća od 100 miliona evra godišnje, navodi vodeći nemački portal za digitalne medije.
Solford trejding ltd. sa sedištem na Kipru, firmi koja posluje u sklopu holandske Junajted grupe, naloženo je 17. februara da prestane sa prikazivanjem sadržaja četiri privatna i državna emitera na svojoj internet platformi Net TV plus.
U obrazloženju presude navodi se da licencu za upotrebu i stavljanje na tržište ovog sadržaja poseduje isključivo portal GO4YU, koji pripada kompaniji Telekom Srbija.
Junajted grupa pribegla je nezakonitim sredstvima preko društva povezanog s tom kompanijom tako što su signali emitera, čije ekskluzivno pravo reemitovanja imaju Telekom i GO4YU, dekodirani i uključeni u ponudu platforme Net TV plus.
Advokati portala GO4YU u januaru su pisanim putem obavestili Junajted grupu da Solford, operater Net TV plusa, krade od drugih emitera. - Junajted grupa nam je zatim prosledila pismo Solforda, u kojem se poriče bilo kakva piraterija. Sledećeg dana Net TV plus je, kao počinitelj uhvaćen na delu, prebegao na novu veb-stranicu. Stranica se sada redirektuje na EON.tv, takođe brend Net TV plusa - kaže Bogdan Gecić, advokat portala GO4YU.
Privremene mere
Pored privremene mere, Telekom Srbija je u međuvremenu podneo i krivičnu prijavu tužilaštvu u Frankfurtu zbog kršenja autorskih prava u privredi i sumnje u pranje novca.
Ovo takođe stavlja investitore Junajted grupe u fokus, navodi nemački portal, dodajući da najveći udeo ima britanska kompanija „BC partner“s, koja posluje širom sveta.
Advokat Gecić ističe i da „piraterija ovde preti konkurenciji, slobodi mišljenja i, na kraju, demokratiji“.
Kurir.rs/ Foto: Marina Lopičić