Da ste tek pre nekoliko meseci pročitali uvod o knjizi Kraj je uvek blizu, autora Dena Karlina, u kojoj pominje ubilačke epidemije, verovatno biste bili zaintresovani, ali ne i uplašeno. Ali stvari su se drastično promenile.
Den Karlin je novinar koji ima veliko interesovanje za istorijske događaje. Kao tvorac super popularnog podkasta koji je slušalo više od 100 miliona ljudi, ovaj „istoričar amater“ stekao je slavu i kultni status među fanovima. Razlog za to je njegov specifični stil, koji publici daje uvid u neke od najfascinantnijih istorijskih trenutaka, izvodeći zaključke relevantne za današnji dan. Pored toga, autor ne glumi intelektualca (mada to sigurno jeste), a jezik na kojem nudi svoju radoznalost odgovara svima. Emisije traju po šest sati, ali čitaoci ih gutaju i traže još.
Kada je pre više od godinu dana objavljeno da će izdati knjigu, to je bila velika vest. Krajnji naslov je blizu da nam kaže šta bismo mogli pronaći u knjizi, a podnaslov „Apokaliptični trenuci od pada bronzanog doba do nuklearnih pretnji“ reći će nam još više. Ipak, Karlin, dok se bavi mračnim temama, nije pesimističan. Ali knjiga je zlobna jer nas vraća u trenutke koji nisu bili idealni za čovečanstvo. Ali dok čitate ovaj tekst, znate da smo preživeli.
Karlin se, međutim, tokom čitave knjige neprestano pita da li idemo napred ili je to zapadno društvo samo crtica u istoriji čiju će priču naučnici iz budućnosti pokušati da sastave iz radioaktivnog pepela.
Na vrlo zanimljiv, gotovo razgovorljiv način, Karlin govori o propadanju drevnih civilizacija koje su, čini se, nestale preko noći. Bavi se mnogim uzrocima iz kojih možemo izdvojiti ratove, glad, epidemije i druge uobičajene krivce. On se pita da li su prethodne civilizacije stvarale nasilnije ljude, uprkos količini pretnji koje su uključivale neverovatno okrutan način ophođenja sa decom; zatim čitamo o varvarskim plemenima koja su uništavala rimsko carstvo na sve strane; postoje epidemije (kuga, boginje, španski grip itd.) koje će današnjeg čitaoca biti posebno zanimljive praćen nuklearnim metežom i brojnim drugim opasnostima. Tačno ćete pretpostaviti da su Prvi i Drugi svetski ratovi bili predstavljeni kao kruna čovekovog samouništenja.
Od čitanja ove knjige - koja, s obzirom na širinu svog znanja, promišljenosti i informacija, nije preteška sa svojih tri stotine stranica - čitaocu se zavrti u glavi. Čovečanstvo je, unazad, izuzetno žilavo i autor se nada da će tako ostati i u budućnosti. Činjenica da smo stalno na ivici je, očigledno, karma ljudskog bića koje je domaćin ove planete. Međutim, treba biti oprezan jer je nestalo mnogih velikih civilizacija - neke od njih zauvek.
Kurir.rs/Index.hr
Foto: Screenshot