ZABORAVILI SMO OVU NAMIRNICU, A ONA JAČA IMUNITET! Dr Tiodorović: Šta treba da jedete, a šta NIKAKO tokom EPIDEMIJE
Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović objašnjava kako se treba hraniti u trenutku kada je proglašena epidemija korone, jer je ključ odbrane zapravo - jak imunitet.
- Najvažnije je unositi svakodnevno voće i povrće, hranu bogatu vitaminima. Svi potcenjuju zimnicu, a zaboravljaju da kiseo kupus ili pak turšija obiluju vitaminom C koji je u ovom trenutku jako važan. Obavezno svakoga dana konzumirajte zdravu hranu, ne preskačite obroke, neka budu sveži, zdravi, pojačajte ishranu kako biste ojačali imunitet da bi se organizam izborio sa virusom - objašnjava Tiodorović.
Priprema obroka je jako važna, sveže voće i povrće potrebno je dobro oprati, a što se glavnih obroka tiče, oni bi trebalo da budu kuvani i spremljeni u vašoj kuhinji.
- Generalno ne treba jesti brzu hranu i hranu sa kioska, sada naročito. Pripremite zdrav obrok i ponesite ga ukoliko idete na posao. Što se unosa vitamina i minerala tiče, ja sam lično za to da ih treba unositi prirodnim putem, odnosno zdravom i biranom ishranom - dodaje Tiodorović.
Nutricionista Ivana Nikolić Jovanović kaže da je u ovom trenutku najvažnije jesti sve što je zdravo, voće i povrće obavezno, hranu bogatu vitaminima i mineralima, ali i uzimati napitke koji je će ojačati imuni sistem.
Topla voda sa limunom
- Za dobar imunitet dobro je piti čaj od đumbira sa limunom, važno je ne zaboraviti na unošenje tečnosti, a topla voda sa limunom nam je od višestruke koristi, jer nam obezbeđuje alkalnu sredinu. Uzimajte cveklu, u njoj ima gvožđa koje je jako važno za otpornost organizma, ne zaboravite crni i beli luk, celer, šargarepu - kaže nutricionista.
U toku je uskršnji post, pa bi vernici koji poste trebalo da povedu računa o svojoj ishrani, jer se riba konzimira samo dva dana tokom 48 dana, a ostalo je pretežno na vodi i ulju. Zato je važno jesti pasulj, grašak, piti dosta tečnosti, ali ne zaboraviti na voće i povrće.
- Jedite ribu, bogata je gvožđem, esencijalnim uljem, podiže imunitet. Dobro je jesti sočivo, hranljivo je, ima dosta kalijuma. Selen je dobro konzumirati, ali nema ga u našim namirnicama, nekada ga smo ga pronalazili u belom luku, ali bez obzira, ne zaboravite da jedete beli i crni luk, oni štite organizam - objašnjava nutricionista.
Vitamin D i dobar san
S obzirom na to da zbog pomenutih mera i izolacije neće biti izlaska iz kuće, za one koji obole od korone, ili pak one koji su u samoizolaciji, najbolje je korisiti hranu koja sadrži vitamin D. Vitamin D je jedan u nizu neophodnih supstanci kako bi telo nesmetano funkcionisalo, a posebno je važan za čvrstinu kostiju i dobro raspoloženje. Nedostatak vitamina D može izazvati i depresivno stanje, ali i neka oboljenja kostiju, kao i pad imuniteta. Izvor vitamina D nalazi se u goveđoj ili telećoj džigerici, žumancetu, ribi, pečurkama, mleku, pomorandži i tvrdim sirevima.
- Preporučljivo je svakoga dana pripremati čorbe od raznog vrsta povrća jer povrće sadrži skoro sve što je potrebno za održavanje dobrog imuniteta i za jačanje već oslabljenog. Junetina je isto preporučljiva jer proteini životinjskog porekla sadrže esencijalne masne kiseline koje nam čuvaju imuni sistem. Ujutru jesti što više svežeg voća i povrća da bismo podigli nivo energije i pospešili bolje varenje zbog živih enzima iz voća i povrća. Izbegavati rafinisane sećere jer nam ničim ne pogoduju, naprotiv, ruše nam imuni sistem. Umesto slatkog, jesti sirove urme ili kakao, jer obiluje gvožđem - poručuje Nikolić Jovanović.
Imunološki sistem je jedan od najvažnijih sistema u organizmu čoveka, a dobar imunitet je osnova za zdrav život. U čovekovom organizmu se svakodnevno vrši deoba miliona ćelija, a neke od njih imaju greške, ukoliko ih imuni sistem ne prepozna i ne ubije, nastaće bolest. Imunolozi savetuju da je bitno i spavati dovoljno. Takođe, provetravajte prostorije više puta u toku dana i pred spavanje.
Imunološki sistem je jedan od najvažnijih sistema u organizmu čoveka, a dobar imunitet je osnova za zdrav život. U čovekovom organizmu se svakodnevno vrši deoba miliona ćelija, a neke od njih imaju greške, ukoliko ih imuni sistem ne prepozna i ne ubije, nastaće bolest. Imunolozi savetuju da je bitno i spavati dovoljno. Takođe, provetravajte prostorije više puta u toku dana i pred spavanje.
kurir.rs/Informer