PENZIONERI, OVO MORATE DA URADITE DA BISTE DOBILI SVOJ NOVAC: Kurirov vodič za isplatu penzija na kućnom pragu

Beta/MUP Srbije

Dva načina: Najstariji treba da se izjasne pozivom banci da li će penziju preuzeti osoba koju su ovlastili ili će im je doneti poštar

Penzioneri stariji od 65 godina koji primaju penzije na tekući račun, a zbog epidemije koronavirusa ne smeju da napuštaju svoje domove, mogu novac da dobiju na dva načina, uz potpisivanje trenutnog ovlašćenja ili dostavom na kućnu adresu, odlučila je Vlada Srbije.

Ukoliko već nisu nikoga ovlastili da raspolaže sredstvima sa njihovih računa, najstariji građani mogu, pred svojim vratima, da potpišu posebno punomoćje bilo kojoj osobi u koju imaju poverenja da će podići novac i doneti im.

Prethodno, neophodno je da pozovu poseban telefon za ovu namenu u banci čije usluge koriste i opredele se da li žele isplatu preko posrednika ili da im novac donese poštar i navedu o kolikom iznosu je reč.

Screenshot 
foto: Screenshot

Gotovinska isplata

Prema instrukciji Narodne banke Srbije, iznos koji se podiže mora biti upisan na ovlašćenju, kao i ime, prezime, matični broj i adresa korisnika penzije i osobe koja se ovlašćuje. Uz ove podatke navode se i broj tekućeg računa, naziv banke, mesto, datum i potpisuje se penzioner koji daje punomoćje. Nije obavezno da ovlašćenje bude isto kakvo je objavila NBS, već može biti sastavljeno i u slobodnoj formi, ali mora da sadrži sve iste podatke.

Drugi način je da penzioneri koji žele da im novac bude dostavljen na kućnu adresu, uz prethodno obaveštenje bankarskih službenika o tome, jednostavno sačekaju poštara koji će to obaviti. Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, „Pošta Srbije“ će isplate sprovoditi po hitnoj proceduri.

Kao treći način ostavljena je i mogućnost da se korisnik penzije, pozivom na poseban telefonski broj u banci, izjasni da ne želi da mu penzija bude isplaćena na neki od prva dva načina, a ovaj slučaj predviđen je zbog onih koji poseduju platnu karticu koju mogu dati nekoj osobi u koju imaju poverenje ili na neki drugi način raspolažu svojim sredstvima.

Država snosi troškove

Predsednik Saveza penzionera Srbije Andreja Savić ocenjuje ovu meru Vlade Srbije pozitivno. - Postojala je neizvesnost i briga penzionera, ali posle ove odluke Vlade Srbije, prema onome što čujem u bazi, ljudi su zadovoljni - kaže Savić i naglašava da je to što se punomoćje potpisuje jednokratno dobra mera za sprečavanje eventualnih zloupotreba.

Kompletne troškove dostave novca najstarijima snosiće država, pa penzioneri neće imati dodatne izdatke. Kako je navedeno iz Vlade, Vojska Srbije i MUP biće na raspolaganju „Pošti Srbije“ tokom raspodele i isplate penzija.

ČINJENICE

PROCEDURA S OVLAŠĆENJEM

1. Poziv banci i izjašnjenje o isplati penzije uz ovlašćenje

2. Ovlašćena osoba donosi u banku ovlašćenje i svoju ličnu kartu i ličnu kartu penzionera

3. Bankarski službenik predaje ovlašćenoj osobi iznos naveden u ovlašćenju

4. Ovlašćena osoba donosi penziju na kućnu adresu

5. Penzioner preuzima svoj novac

PROCEDURA BEZ OVLAŠĆENJA

1. Poziv banci i izjašnjenje o isplati penzije preko „Pošte Srbije“

2. Na dan uplate novca iz Fonda PIO banka pakuje novac i tri primerka naloga za isplatu u kovertu (vrednosna pošiljka) na kojoj upisuje adresu i kontakt telefon penzionera

3. Banka formira vrednosnu pošiljku i predaje je „Pošti Srbije“ najkasnije dan posle uplate iz Fonda PIO

4. „Pošta Srbije“ u najkraćem mogućem roku organizuje isplatu penzije na adresi uz mere bezbednosti i sprečavanja širenja koronavirusa

5. Penzioner preuzima novac uz primerak naloga za isplatu, dok po jedan ostaje banci i „Pošti Srbije“

Mere opreza

OVLAŠĆENJA - BESKONTAKTNO

Izdavanje ovlašćenja za podizanje novca mora se obaviti beskontaktno, naglasila je Vlada Srbije, uz preporuku penzionerima da u svakom trenutku održavaju bezbednu udaljenost od dva metra, a nakon dostave novca dezinfikuju ruke.

Kurir.rs/ Viktor Petrović Foto: Beta/MUP Srbije

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: