Nekoliko dana pošto su čelnici Njujorka naredili građanima da ostanu kod kuće, vlasti se aktiviraju da se izbore s potencijalnom krizom javnog zdravstva u gradu koji je postao najveće žarište korona virusa u SAD, i upozoravajući primer za druge gradove.
Improvizovana mrtvačnica je postavljena ispred bolnice "Belvi", a gradskoj policiji, u kojoj je sve više obolelih, rečeno je da patrolira gotovo praznim ulicama kako se gradjani ne bi okupljali.
Zvaničnici javnog zdravstva tragaju za krevetima i medicinskom opremom pozivaju da dođu lekari i medicinske sestre iz straha da će broj obolelih naglo porasti narednih nedelja i savladati bolnice, kao što se desilo u Italiji i Španiji.
Univerzitet u Njujorku ponudio je studentima medicine prevremene diplome da bi se pridružili u borbi.
Broj mrtvih u SAD premašio je 800, sa više od 60.000 inficiranih, a država Njujork ima više od 30.000 slučajeva oboljevanja i gotovo 300 smrtnih, većinom u Njujorku.
Guverner Endrju Kuomo je intenzitet zaraze pripisao gustini grada u kojem 8,6 miliona ljudi deli podzemnu železnicu, liftove, stambene zgrade i kancelarije, a pomenuo je i da je Njujork ulaz u SAD za putnike iz čitavog sveta.
Neki stručnjaci za javno zdravlje su veliki broj slučajeva u Njujorku delom pripisali rastućem broju testiranja na korona virus koje država forsira. Troj Tasier, profesor Univerziteta Fordam koji proučava epidemiologiju ekonomije, sugerisao je da povećanje broja slučajeva pokazuje da bi bilo bolje da je Njujork umesto testiranja ranije zabranio okupljanje.
Ta naredba je u državi Njujork stupila na snagu tek u nedelju uveče, 22. marta, a školski sistem s 1,1 miliona učenika u Njujorku zatvoren je 15. marta, i jedno i drugo znatno kasnije nego u nekim drugim gradovima SAD.
Prvi pozitivan na testa u Njujorku 2. marta je bio jedaan zdravstveni radnik pošto se vratio iz Irana.
Kurir.rs / Beta, Foto: Profimedia