Mirođija: On nije mogao da smisli tadašnjeg predsednika Srbije, pa je činio sve kako bi pokvario njegov odnos s liderom SZS
Ljubiša Dišić, tviteraš koji je ovih dana pozivao opoziciju da izvede narod na ulice usred epidemije koronavirusa, bio je jedan od najbližih saradnika lidera Saveza za Srbiju Dragana Đilasa u vreme dok je on bio gradonačelnik Beograda, a imao je toliki uticaj na njega da ga je svojevremeno posvađao s tadašnjim predsednikom Srbije i DS Borisom Tadićem, saznaje Kurir.
Kako tvrde naši odlično obavešteni izvori bliski Đilasu, Dišić je u vreme dok je Đilas bio gradonačelnik Beograda bio njegov najbliži saradnik bez čijeg odobrenja ovaj ništa nije radio. Tako je Dišić strahovito uticao čak i na Đilasove odnose sa ostalim saradnicima, kako u gradu tako i u stranci. - Pošto Dišić nije mogao da smisli Tadića, koji je tada bio na čelu DS, radio je sve kako bi pokvario Đilasov odnos s njim. To je otišlo toliko daleko da su se na kraju Đilas i Tadić bukvalno posvađali i još iz tog perioda datira njihovo otvoreno neprijateljstvo - otkriva sagovornik Kurira.
Kako kaže, te 2012. godine lično je Dišić vodio kampanju protiv Tadića, i to još uoči predsedničkih izbora, te je već u jeku izborne kampanje vrbovao demokrate da mu okrenu leđa i pokušaju da ga oteraju sa čela DS. - Gubitak predsedničkih izbora bio je zapravo samo izgovor da je bio u pravu što je napadao Tadića. Dišić je lično savetovao Đilasa da upravo on treba da preuzme stranku i tako je konačno iskoristio priliku da im definitivno zapečati odnos. Dišić je vodio čitavu kampanju protiv Tadića, kako u javnosti tako i u samom DS, pa se Đilas zaista dočepao predsedničke pozicije u stranci - kaže naš sagovornik.
Objašnjava da je Dišić, nakon što je Đilas po dolasku naprednjaka na vlast izgubio uticaj u gradu, a ubrzo i čelnu poziciju, u DS video priliku da zadrži politički uticaj. - Tako je s Đilasovim dolaskom na mesto predsednika demokrata Dišić svoj uticaj prebacio na tu stranu. Zato je opstao sve ove godine uprkos činjenici da je DS u opoziciji, a dodatno ga održava i činjenica da se u vreme dok je Đilas bio na vlasti u gradu dobrano nafatirao novcem iz gradske kase, kojim je razradio svoj privatan biznis, lanac pekara - zaključio je naš sagovornik.
Istraživački novinar Marko Matić za Kurir kaže da sada jasno vidimo da je u vreme Đilasove vlasti država bila zarobljena od neformalnih i sivih centara moći, a da su institucije bile servis tajkunskih interesa, na prvom mestu Đilasovih. - Tako je moglo da se dogodi da službenici njegovih privatnih firmi određuju šta će i kako da rade institucije, a tu leži i odgovor na pitanje o poreklu enormnog bogatstva koje su Đilas i njegova bratija stekli - istakao je Matić.
Kurir.rs/ ekipa kurira Foto: Zorana Jevtić, Marina Lopičić