turizam pod koronom

UMESTO UPLAĆENIH PUTOVANJA, DOBIJAĆEMO VAUČERE: Do kraja naredne nedelje biće poznat model kompenzacije za putnike

Foto: Shutterstock

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije JUTA (YUTA) Aleksandar Seničić najavio je danas da bi do 10. maja trebalo da bude predstavljen model vrednosnih vaučera, koji bi umesto povraćaja novca bili kompenzacija za turističke aranžmane koje su građani Srbije uplatili za predstojeće leto, a koji bi ostali nerealizovani usled pandemije korona virusa.

"U zavisnosti od dogovora sa turističkom agencijom, kod koje je putnik uplatio aranžman, vaučer bi podrazumevao da putovanje može da se ostvari odloženo, za vrednost već uplaćenog letovanja, za istu ili drugu destinaciju, u periodu ne kraćem od šest meseci, a najverovatnije u narednih godinu i po dana, odnosno do kraja letnje sezone 2021. godine", kazao je Seničić agenciji Beta, podsetivši da su građani Srbije uplatili oko 250.000 aranžmana za predstojeće leto. On je istakao da se na modelu vrednosnih vaučera još radi i da bi trebalo da putnici o tome budu obavešteni do 10. maja.

Dodao je da turistički radnici, odnosno agencije, u reašavanju ovog problema očekuju i pomoć države. Seničić je rekao da trenutno nije moguće otkazivanje aranžmana, jer turističke agencije zbog vanredne situacije ne rade, zbog čega je zamolio putnike za strpljenje.

"U ovom trenutku ne možemo da izađemo u susret delu putnika koji želi da otkaže aranžmane, s obzirom na to da je najveći broj aranžmana uplaćen u takozvanoj 'first minut' opciji pod posebnim uslovima, koji podrazumevaju popuste i za koje ne važe opšti uslovi ugovaranja", kazao je on.

Kako je istakao, trenutno ne vidi način na koji bi putnici mogli da u potpunosti dobiju novac za aranžmane koje su uplatili, jer su tokovi novca prekinuti, zbog pandemije koja je globalno zaustavila turističku industriju.

On je objasnio da je veliki deo tog novca uplaćen stranim partnerima, čim su putnici kupili aranžman, kako bi se osigurali termini smeštaja i putovanja, ali s obzirom da turistička industrija ni u inostranstvu ne radi, gotovo da nema mogućnosti povraćaja novca, a ne zna se ni da li će ta industrija prihvatiti otkazivanje aranžmana zbog "više sile".

"Turističke agencije će pokušati, gde god je moguće, da eventualno izvrše deo povraćaja novca", kazao je on, ali je podstio da u poslednja dva-tri meseca, nema posla, novih putovanja, pa time ni likvidnosti, ni svežeg novca.

Seničić je naveo da su sudski postupci u čitavom turističkom lancu mogući, ali da bi to dugo trajalo, turistička industrija bi se urušila, a ni putnici ne bi imali korist. Zbog toga je model vrednosnih vaučera, prema njegovom mišljenju, jedina opcija. On je zamolio putnike za razumevanje, navodeći da je vrednosne vaučere već prihvatila turistička industrija u svetu kao način da se prebrodi kriza, a putnici dobiju obeštećenje.

(Kurir.rs/Beta/Foto ilustracija: Shuttestock)