POLA ČOVEČANSTVA U IZOLACIJI ZBOG KORONA VIRUSA: Karantin i policijski čas u više od 90 država
Pandemija koronavirusa se širi svetom i od danas na globalnom nivou broj zaraženih je prešao milion, a umrlih je više od 50.000. Tako vlade brojnih država uvode restriktivne mere kako bi se suzbilo širenje virusa, a prema posljednjim podacima 3,8 milijardi ljudi je u karantinu.
Kako piše Glas Amerike, reč je o polovini svetske populacije gde je većina osoba pozvana ili im je naređeno da budu u karantinu kako bi se samim time sprečilo dalje širenje koronavirusa.
Glas Amerike je izneo nekoliko zvaničnih podataka pozivajući se na AFP i naglasila da se mere koje podrazumijevaju preporučeni ili obavezni karantin kao i policijski sat za sada sprovode u više od 90 zemalja i teritorija.
Za oko 2,78 milijardi stanovnika u 49 zemalja trenutno je naređen karantin i imaju obavezu da ostanu kod kuće.
U Evropi, poput Velike Britanije, Italije, Francuske i Španije te mere su na snazi, a slična pravila vrede i u azijskim zemljama Indiji, Nepalu, Šri Lanci. Određeni delovi SAD-a su također pod određenim karantinom, a čak ni relativno izolovani Novi Zeland nije ostao pošteđen.
Iako je koronavirus mnogo kasnije stigao u Afriku od svih drugih regija, zemlje poput Maroka i Južne Afrike su počele da deluju.
I Eritreja se u četvrtak pridružila toj listi, nakon što je građanima naredila da ostanu u svojim domovima 21 dan.
U mnogim zemljama izlazak iz kuće je jedino moguć zbog posla, kupovine osnovnih namirnica ili kod lekara.
U najmanje 10 drugih zemalja koje broje ukupno 600 miliona ljudi, stanovnici su pozvani da ostanu u svojim domovima, ali ta mera nije obavezna.
To je, između ostalog, slučaj u Nemačkoj, Kanadi, Meksiku i Iranu.
Najmanje 26 drugih država ili teritorija, u kojima živi oko 500 miliona stanovnika, uveli su policijski čas, obavezujući ljude da ostanu kod kuće 24 sata. Ova metoda se uveliko koristi u afričkim zemljama, uključujući Keniju, Egipat i Mali, kao i kod latinoameričkih nacija, kao što je Čile, Panama i Portoriko.
U najmanje sedam zemalja vlade su se fokusirale na glavne centre stanovništva. Sada su uvedene zabrane svima koji odlaze ili ulaze u Rijad, Medinu i Mekku u Saudijskoj Arabiji. Finska je uvela slična pravila za Helsinki i DR Kongo za Kinshasu. Ova ograničenja pokrivaju više od 30 miliona stanovnika.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, u svetu ima 7,8 milijardi ljudi.
Kurir.rs/Glas Amerike/Klix.ba
Foto: AP