Bez mere: Đilas tvrdio da kineski model lečenja možda nije dobar. Isprozivao i pomoć države građanima i privredi, nakon čega su mu građani poručili da mu je lako tako da govori jer je u vreme vlasti uzeo veliki novac
Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) i lider Saveza za Srbiju (SZS), ne zaustavlja se s opasnim predlozima koji mogu da ugroze zdravlje i život građana usled epidemije koronavirusa.
Ne vidi problem
On je praktično ismejao kineski model borbe s pandemijom, koji pre svega podrazumeva samoizolaciju i ostanak kod kuće. Umesto toga, ponudio je svoju opciju - izlazak na ulicu, kao potencijalnu, kako je rekao, zdraviju opciju za građane.
Pored toga, ima ideju i za poljoprivrednike, a to je da za njih ne važi aktuelni policijski čas do 17 sati, već „da oni mogu da ostanu napolju do uveče, dok ne padne mrak“.
- Hajmo da pričamo o svemu. Je l‘ možemo da kažemo da možda kineski model nije baš najbolji. Pošto je vrlo diskutabilno da li je tamo umrlo zaista tri-četiri hiljade ljudi ili je taj broj možda deset puta veći. Ali, hajde, to na stranu. Shvatili smo da ne treba da imamo kontakte među sobom.
Hajde da razmišljamo da kad se to dešavalo u Kini, da je bila zima i da su ljudima rekli „ostanite u kućama jer je hladno“. Možda će 20. aprila biti zdravije da budu na ulici. A što ne sme da se priča o tome, ne razumem šta je tu problem. Ja mislim da o svemu treba da se priča - rekao je Đilas u „Utisku nedelje“.
On je osporio i pomoć od 100 evra koju će od države dobiti svi punoletni građani. Kako je rekao, svojih 100 evra će dati u humanitarne svrhe. Nakon njegove izjave su po društvenim mrežama krenuli komentari građana da je njemu lako da „velikodušno“ poklanja 100 evra kad je prethodno, dok je bio na vlasti, stekao bogatstvo od 619 miliona evra.
Licemerno
Takođe, lider SZS udario je i na mere države za pomoć privredi, na šta mu je juče odgovorio ministar finansija Siniša Mali, koji je rekao da je Đilasova briga za privrednike licemerna. - Očigledno je da Đilas ne može da podnese to što Srbija ima stabilne finansije i dovoljno novca da pomogne privredi. Čovek koji je školski primer političkog bogaćenja pravi se da razume vredne i poštene ljude, koji se pomuče za svaki zarađeni dinar i koji su zaslužili svaku pomoć države - rekao je Mali.
Kurir.rs/ Silvija Slamnig Foto: Dragana Udovičić