IZVEŠTAJ UN

VIRUS ĆE GURNUTI U SIROMAŠTVO 500 MILIONA LJUDI: Italijani nemaju čime da prehrane porodice

Foto: Profimedia

Tuga - U ovom trenutku ne postoji nijedan način da zaradim novac. Nikad ranije nismo živeli ovako, kaže Stefano, agent za nekretnine u gradu Terni

Borba protiv koronavirusa u Italiji ima užasne posledice po sve veći broj građana, koji nakon mesec dana karantina ostaju bez novca i nemaju čime da prehrane svoje porodice.

Većina građana ne radi i ne prima platu, pomoć od države još ne stiže, a ušteđevina je istrošena.

Gradić Terni

Kovid-19 je na Apeninima usmrtio više od 18.000 osoba, a najgore je prošao severni deo zemlje. Među najteže pogođenima je i gradić Terni u Umbriji, gde je Džin Makenzi, dopisnica BBC, razgovarala s nekim od njegovih stanovnika. - U ovom trenutku ne postoji nijedan način da zaradim novac. Nikad ranije nismo živeli ovako. Potpuno nam se promenio život, sve. Ovo više nije naš život - kaže Stefano, agent za nekretnine u pedesetim godinama, i dodaje: - Želim da imam budućnost, za sebe i svoju porodicu, ali ne znam kakav svet ostavljamo svojoj deci.

Foto: Screenshot BBC
Ljuta na vladu... Italijanka iz Ternijafoto: Screenshot BBC

Sredovečna žena s balkona dobacuje da su joj deca gladna. - Davimo se u stanu. Radila sam kao čistačica kod nekoliko porodica, ali taj posao više ne postoji. Sada sam bez posla i bez primanja. Kad ste roditelj, ponašate se poput divlje životinje, razmišljate o tome da stavite hranu na sto. Očajna sam. Vlada obećava pomoć, ali deca moraju da jedu svaki dan - kaže ona.

Pomoć gladnima

Tito i njegov prijatelj Domeniko donose hranu onima kojima je potrebna, a pokrenuli su i inicijativu nazvanu „Duga u svakoj ulici“ - oni koji imaju višak hrane ostavljaju pomoć svojim gladnim sugrađanima. - Zvala me je jedna prijateljica u suzama i rekla da je potrošila čitavu ušteđevinu i da ima svega 2,5 evra u džepu. Posle razgovora sam odlučio da odem i kupim joj nešto namirnica. Samo ovako, pomažući jedni drugima, možemo da opstanemo - kaže Tito.

Foto: Screenshot BBC
Ve} mesec dana bez novca... Stefano (desno)foto: Screenshot BBC

UN su objavile alarmantan izveštaj u kojem se navodi da će koronavirus prvi put u poslednjih 30 godina dovesti do globalnog povećanja siromaštva, i to će pogoditi između 400 i 600 miliona ljudi. Izveštaj eksperata iz Kraljevskog koledža u Londonu i Nacionalnog univerziteta u Australiji objavljen je uoči ključnog sastanka čelnika Svetske banke, MMF i ministara zemalja članica G20.

Ekonomska kriza gora od zdravstvene

- Ekonomska kriza ima potencijal da bude još gora od zdravstvene krize koju je izazvala pandemija. Posledice pandemije predstavljaju veliki izazov. Vrlo je važno da zemlje u razvoju uspostave socijalne sigurnosne mreže - rekao je profesor Endi Samer s Kraljevskog koledža u Londonu.

Predsednik Kine

SI: PRETI DRUGI TALAS

foto: AP/Xie Huanchi/Xinhua

Kineski predsednik Si Đinping upozorio je javnost na realnu opasnost od drugog talasa koronavirusa samo dan nakon što je okončan 76-dnevni totalni karantin koji je važio u Vuhanu, gradu odakle je počela epidemija smrtonosnog virusa koji se proširio na čitavu planetu: - Iako se znatno smanjio pritisak na globalnu ekonomiju, ne smemo se opuštati jer ima mnogo nepoznatih faktora. Lokalne vlasti moraju pažljivo da prate uvoženje novih slučajeva obolelih od koronavirusa iz inostranstva kako bi se sprečio drugi talas.

Kurir.rs/ Foto: Profimedia