Infekcija korona virusa ili SARS-CoV-2 kod ljudi slabijeg imuniteta izaziva bolest pre nego što uspeju da se stvore antitela, a najviše stradaju pluća zaraženog pacijenta.
Doktor Haris Huseinagić iz Tuzle na društvenoj mreži Fejsbuk objavio je snimak pluća i stepen oštećenja koja se mofu videtu na CT pregledu nakon srednje teške COVID infekcije
A kako izgledaju pluća koja su preživela srednje tešku upalu izazvanu korona virusom pogledajte u videu Harisa Huseinagića.
- Pregled mikroskopskih preparata pluća pokazuje krvarenje i nakupljanje tečnosti sa fibrinom u plućima, čepove sluzi, što je različito od SARS-a, zatim obilno nakupljanje sluzi u dubini pluća, oštećenje epitela bronhija i alveola i ekscesivno nakupljanje stanica makrofaga iliti alveolarnih žderača inficiranih SARS-CoV–2 virusom - objašnjava dr Stipić Marković za 24sata.hr.
Doktorka naglašava da nakon upale ostaju ožiljci tj. zamena oštećenog plućnog tkiva nefunkcionalnim ožiljcima (fibroza pluća). Respiratorni procesi plućnog tkiva sa agregacijom guste sluzi i bujanjem novih stanica u malim disajnim cevčicama sprečavali su čišćenje disajnih puteva i eliminaciju sluzi kod najtežih bolesnika.
- Promene koje mogu ostati u plućima mogu uticati na smanjenje respiratorne pokretljivosti i difuziju kiseonika kroz pluća pa je redovnim vežbama potrebno poboljšati i održavati plućnu funkciju. Prestanak pušenja je obavezan - zaključuje Stipić Marković.
Kurir.rs