ZA 19 DANA PLANOM ISHRANE ISTESAO SLAVNE DAME! Skida 5 KG i TOPI MAST tamo gde treba a super je za vreme IZOLACIJE!
Žorži Kruz je čuveni fitnes trener zadužen za konidiciju i figuru brojnih slavnih lepotica, između ostalog i Kortni Kardašijan i Dženifer Lopez, a do sada je svakom ko te želi pomogao da skine višak kilograma i da se oseća dobro u svojoj koži.
On je osmislio plan dijete koja se bazira na konceptu povremenog posta, gde je dozvoljeno jesti i piti u određenom vremenskom okviru u trajanju od osam sati. Povremeni post je moguće sprovoditi i u dužim intervalima, a može da traje i ceo dan.
Ali je osam sati idealna mera koja ne predstavlja ogromno mučenje, a pruža šansu da prihvatite nosi sistem ishrane i daje rezultate.
19 dana je idealna mera
Povremeni post ili intermittent fasting neće dati toliko efekta ako svakih nekoliko dana odustajete od njega, pa mu se opet vraćate, jer je telo potreban kontinuitet da se navikne na novi ritam. Baš zato savetuje da ovaj način ishrane sprovodite 19 dana zaredom.
Kad su 23 odrasle osobe ograničile period u kojem smeju da jedu u periodu od 10 sati ujutru do 6 sati poslepodne, unosile su 350 kalorija manje u poređenju sa kontrolnom grupom, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu "Nutrition and Healthy Aging study". Takođe, primećen je gubitak kilograma, a snižen im je i krvni pritisak.
Dugački periodi bez hrane telo dovode u stanje u kom ono počinje da sagoreva postojeće zalihe masti i sprečavaju nagle skokove nivoa šećera u krvi. To znači dalje da nema naglih skokova niti padova šećera u krvi, odnosno nema osećaja gladi koji oni izazivaju.
Plava i crvena zona
Kruz objašnjava da je potrebno da vaš dan podelite u dve zone: crvenu i plavu.
Plava zona: Ovo je period od osam sati kada možete da jedete, ali ključ uspeha je u tome da konzumirate izbalansiranu ishranu. Takođe, savetuje se da period od osam sati startuje što ranije u jutarnjim satima. Ako većinu dnevnih kalorija unesete u organizam prije 14 sati, izgubićete više telesne težine.
Crvena zona: To je period od 16 sati tokom kog ne jedete, a dozvoljena je konzumacija vode i čaja. Većinu ovog vremena ćete spavati, pa vam uzdržavanje od hrane neće pasti toliko teško kako na prvi pogled deluje.
Šta jesti tokom plave zone?
Ako vas zanima šta je poželjno da bude na vašem meniju u plavoj zoni, imajte na umu da ne treba da brojite kalorije, niti da se odričete određene vrste hrane, ali isto tako nije preporučljivo da jedete pomfrit, pohovane palačinke, kolač od sira ili sličnu hranu.
Izbor treba da bude kvalitetna hrana dobra za vaše zdravlje i koja će pružiti osećaj sitosti tokom crvene zone. Žorž preporučuje da to budu recimo grčka salata, pica sa pečurkama, piletina sa indijskim orasima, puno voća i povrća... Odnosno obrok treba da se sastoji od 50 ofsto zdravih masnoća, 30 odsto ugljenih hidrata iz povrća i celovitih žitarica i 20 odsto proteina iz jaja, piletine, lososa, tune... Ne zabroavite da pojačate unos vode kako ne bi došlo do dehidratacije. Žorži se pobrinuo da da predloge šta možete jesti za užinu: prženu leblebiju, koštunjavo voće, avokado začinjen morskom solju, bobičasto voće sa slatkom pavlakom...
Ono što treba da izbegavate jeste hrana koja je i inače na lošem glasu - šećer, procesuirani ugljeni hidrati, hrana bogata zasićenim mastima. Umesto kafe, fitnest istruktor preporučuje da se pije čaj.
Povremeni post, ipak, daje mogućnost da sebe ponekad nagradite "grešnom" hranom, ali to ne treba da bude suviše često i mora biti u plavoj zoni.
kurir.rs/blicžena