Tačno mesec dana nakon što je potvrđen prvi slučaj koronavirusa u Crnoj Gori, zdravstvene vlasti te zemlje zabeežile su 303 slučaja covid-19, a pet ih je umrlo, saopšteno je iz crnogorskog Instituta za javno zdravstvo, čiji čelnik smatra da su ovakvi rezultati dobri.
"Dobrim rezultatima pomoglo je i to što su vlasti slušale struku i što su rigorozne mere uvedene i pre nego što se prvi slučaj dogodio", rekao je za BBC na srpskom Senad Begić, vodeći epidemiolog Crnogorskog instituta za javno zdravlje, napominjući da je crnogorski način bori se protiv virusa specifičnog zbog njegove male populacije i kulturnih posebnosti.
"Crnogorci vole da slave i puno tuguju - identifikovali smo najmanje tri ili četiri sahrane koji su bili epidemiološki ključni događaji za širenje zaraze kada mere još nisu najavljene", kazao je Begić za BBC.
On je rekao da su sahrane i porodična okupljanja glavni načini širenja zaraze u Crnoj Gori i da je problem s kojim su se crnogorski epidemiolozi suočili na početku epidemije bila socijalna osuda zaraženih.
"Svi znaju svakog jer društvo nije veliko, ali takođe smo se bavili problemom stigmatizacije nekoliko prvih slučajeva", rekao je Begić za BBC na srpskom jeziku, podsetivši ga da je vodeći epidemiolog u Crnoj Gori među tri osobe koje, prema Ipsosu, uživaju najveće poverenje građana Crne Gore u aktuelnim događajima.
Crna Gora je bila poslednja u Evropi koja je zabeležila prvi slučaj zaraze koronavirusom 17. marta, a gotovo sedmicu ranije ranije crnogorska vlada je donijela prve mjere zaštite stanovništva od epidemije: zabranila je javna okupljanja, suspendovala časove u svim obrazovnim ustanovama, zatvorila ugostiteljske objekte, dok je većina zaposlenih poslana na posao od kuće. Sve je to rezultiralo, kaže Begić, dobrim odzivom crnogorskog sistema na pandemiju koronavirusa.
Kurir.rs/Index.hr
Foto: Profimedia