U eri korone sastanci možda ne izgledaju kao do pre samo nekoliko meseci, ali se podjednako često održavaju.
Sastanci su poznate „ubice produktivnosti" ubijaju i kreativnost i produktivnost. Danas se mnogi još više žale kako je sastančenje preko konferencijske veze napornije nego fizičko prisustvo sastancima.
Kako da prevaziđete ove probleme? Evo nekoliko saveta.
Ne zakazujte sastanak ako nije neophodno
Mnogi sastanci su stvar korporativne rutine. Ima ih svakodnevno i na njima se najčešće ne donose odluke već samo prezentuju statusi pojedinih projekata. U pitanju je čist protokol.
Broj zaista važnih sastanaka je mnogo manji.
Zato, u dogovoru sa kolegama, izostanite kada god nije nužno da budete prisutni, a ukoliko ste vi onaj koji inicira sastanak, uvek razmislite dva puta pre nego što sazovete skup i oduzmete ljudima vreme koje bi potrošili na nešto pametnije.
Sastanke zakazujte u popodnevnim časovima
Najveći broj protokolarnih sastanaka održava se u jutarnjim časovima. To je vreme kada je većina profesionalaca najproduktivnija.
Ako ste u prilici da utičete na termine sastanaka, pokušajte da ih organizujete pri kraju radnog vremena. Tada je sveukupna produktivnost neuporedivo manja.
Budite spremni za sastanak
Tako ćete uštedeti vreme i sebi, a i drugima i pri tome ćete sačuvati energiju. Ako vam nije nagovešteno, raspitajte se koje su tačke dnevnog reda i o čemu će biti reč, pa sami unapred prođite kroz svaku tačku. Anticipirajte pitanja kolega i imajte spremne odgovore na pitanja. A sami pripremite unapred šta biste pitali.
Insistirajte na počinjaju i završavanju sastanka na vreme
Ne stidite se da zamolite kolege da ubrzaju. Mnogi ljudi kada počnu da govore zaborave na vreme. Zato s vremena na vreme pogledajte na sat i intervenišite ako neko od kolega predugo drži slovo, a ostale tačke dnevnog reda čekaju.
Ako možete vreme provedeno na sastanku da preusmerite na vreme za sopstveno usavršavanje, razmotrite onlajn obuke za neko od atraktivnih zanimanja današnjice.