SVA PITANJA SHVATITE OZBILJNO: Odgovore o koroni prilagodite uzrastu deteta
Budite iskreni Većina stručnjaka u poslednje vreme savetuje da s mališanima o pandemiji treba razgovarati otvoreno, ali primereno njihovim godinama. Evo šta to tačno znači
Ako vas vaš trogodišnjak, četvorogodišnjak ili petogodišnjak ovih dana iznenada priupita da li će ikada više moći da ide u prodavnicu igračaka ili da izađe napolje, imajte na umu da je to njegovo pitanje vrlo ozbiljno.
Dok mi odrasli znamo da trenutno i nemamo drugog izbora nego da živimo po pravilima koja nam situacija sa pandemijom nalaže, našoj deci ipak treba dati jasan odgovor, kažu psiholozi. Oni savetuju da u ovoj situaciji s njima treba razgovarati iskreno, ali da odgovori moraju da budu primereni njihovom uzrastu i nikako ih ne treba opterećivati svojim negativnim emocijama.
Evo nekoliko pitanja koja su roditelji postavili stručnjacima s molbom da im daju konkretan primer rečenice koju treba da izgovore, uz napomenu da svako najbolje poznaje svoje dete, pa samim tim može i da proceni na koji način mu se treba najbezbolnije obratiti.
1. Kad će se sve ovo završiti?
Ne znam, dušo. To niko ne zna. Ovo je potpuno nova situacija. Čak i sada, dok pričamo, mnogo je ljudi - lekara, medicinskih sestara, naučnika - koji rade na tome da svi ostanemo zdravi i da se što pre vratimo u školu, na posao, da počnemo da slavimo rođendane i idemo u park... Ne brini, biće sve u redu.
2. Da li ćemo dobiti koronavirus?
Treba da budemo jako disciplinovani i da radimo sve što možemo da ostanemo bezbedni i da ne dobijemo virus. Jako je važno da često peremo ruke i da ostanemo kod kuće. Kad treba da izađemo, nosimo maske i nećemo šetati blizu drugih ljudi. Sve to čuva i nas i njih da se ne razbolimo. Ako dobijemo koronavirus, on se možda neće razlikovati od prehlade ili gripa. Ako nam treba pomoć, postoje neverovatni superlekari i medicinske sestre koji će se na najbolji način pobrinuti za nas.
3. Zašto moramo da nosimo maske?
Nošenje maski pomaže nam da ne dodirujemo lice, što je jako važno jer na njima možda ima mikroba (virusa). Kada smo kod kuće, ruke su nam uglavnom čiste jer ih često peremo, pa nije problem ako ga slučajno dodirnemo. Ali kada smo napolju, rukama možemo dodirnuti površine gde ima virusa, a oni lako mogu preći na ruke. Znači, maske nam pomažu da se setimo da ne treba da pipamo lice i da sprečimo da virusi uđu u nos ili usta. Takođe, tako štitimo i druge ljude u slučaju da možda mi imamo virus.
4. Zašto je sve tako dosadno?
Zato postoji puno pravila koja nipošto ne smemo da prekršimo. Ne možemo da idemo u školu ili na posao, da se igramo sa drugom decom ili da idemo na mesta koja su zatvorena. Zato će nam dani biti malo duži, ali ćemo se zajedno potruditi da osmislimo nešto da nam svima bude zabavno. Grlićemo se puno i pričaćemo priče koje će nas nasmejati.
5. Ako si kod kuće, zašto ne možeš više da se igraš sa mnom?
Znam da želiš da obratim malo više pažnje na tebe, razumem te. Ali sada mi treba malo više vremena da odradim posao, zbog čega inače idem u kancelariju. Još malo ću morati tako da radim, ali tada moram da imam mir. Možemo da se potrudimo da se svako jutro malo poigramo, pa da me onda pustiš da radim. I kad završim, opet možemo da se zabavljamo do mile volje.
6. Zašto se ti i tata svađate?
Ovo je vreme kad se svi, pa sigurno i ti, ne osećamo baš najbolje. Nije nam lako jer smo stalno zatvoreni u malom prostoru, zato se dogodi da češće reagujemo burno. Svađa koju smo tata i ja upravo imali ovoliko je velika (pokažite to detetu palcem i kažiprstom), ali naša ljubav je stoput ovolika (pa koliko god možete raširite ruke).
7. Hajde sa mnom da piškim (a inače piški samo)
Naravno. Detetu je sada potrebna vaša pažnja, nemojte mu ni slučajno uzvratiti drsko i objašnjavati kako za to nema razloga jer je veliko. Sada postoji neki razlog zašto želi da budete uz njega.
Kurir.rs/Still/Foto: Shutterstock