VELIKI SKANDAL: Štampan Hitlerov MAJN KAMPF bez osvrta kritike!
Loš uticaj na mlade… Istoričari Marijana Toma i Dejan Ristić smatraju da publikovanje ovog dela može samo da podstakne antisemitizam, rasizam, ideju o superiornosti jedne rase.
Četiri dana nakon rođendana najvećeg zlikovca u istoriji ljudske vrste, dva dan nakon obeležavanja Nacionalnog dana sećanja na žrtve genocida i Holokausta u Drugom svetskom ratu i dan posle Svetskog dana knjige, s popustom se u Srbiji prodaje i kao „kapitalno delo“ preporučuje Hitlerova „Moja borba“ (Majn kampf). Knjiga je izdata 2019. godine u tiražu od 1.500 primeraka.
Istoričarka Marijana Toma ovo vidi kao sporno, jer se u Srbiji pojavila njegova knjiga u izdanju „Leo i Begen komerca“, i to u integralnoj verziji, bez kritičkog osvrta na sadržaj.
Skinuta zabrana
- Objavljivanje i slobodna prodaja ove knjige bez kritičkog aparata istoričara, koji služi da objasni zlokobne posledice ideologije koju je predvodio Adolf Hitler, mogu samo da podstaknu antisemitizam, rasizam, ideju o superiornosti jedne rase, i da u društvu kakvo je srpsko, koje se bori već decenijama sa istorijskim revizionizmom, izazove ozbiljne probleme, pogotovo ako se ova knjiga nađe u rukama mladih ljudi, koji ne znaju dovoljno o zlu nacizma i njegovim posledicama i kojima se već više od dve decenije kroz obrazovni sistem pruža slika revizionističkog pogleda na svet i prošlost svog društva, nacije i države - poručuje Toma.
Pre četiri godine, nakon što je istekao moratorijum na štampanje, objavljivanje i prodaju ove knjige u Nemačkoj, objavljeno je dvotomno izdanje „Moje borbe“ Instituta za savremenu istoriju iz Minhena, koje sadrži kritički aparat u čijoj su izradi učestvovali najveći nemački stručnjaci za istoriju nacizma i Trećeg rajha 1933-1945.
I istoričar i bivši upravnik Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić smatram da, iako njeno štampanje i distribuiranje nije zabranjeno kod nas, knjizi „Moja borba“ Adolfa Hitlera treba prići sa dužnom obazrivošću, oprezom i povišenom odgovornošću.
Zastrašujuća knjiga
- U pitanju je „delo“ čiji je sadržaj rezultirao beskrajnim zločinima i smrću desetina miliona nedužnih u periodu između 1933. i 1945. Kao građanin, potomak žrtava Drugog svetskog rata i istoričar, mislim da su izdavači srpskog izdanja ovog zastrašujućeg „dela“ propustili da objave njegovu kritičku verziju (koja uključuje tumačenja istoričara) i time potencijalne čitaoce uskratili za punu, objektivnu i naučno utemeljenu informaciju o tom štivu izrazito mrziteljskog sadržaja - kaže Ristić za Kurir i dodaje:
- Nikada ne treba zaboraviti i to da je nacizam 1945. pobeđen isključivo na bojnom polju, ali ne i u svesti i stavovima mnogih, koji čak i danas pripadaju različitim otvoreno ili prikriveno neonacističkim pokretima. Ovo je samo još jedan u nizu primera kada komercijalno nadvlada stručno, istinito, dobronamerno i plemenito. Žao mi je što je kod nas došlo do ovog, usudio bih se da to tako nazovem, kapitalnog izdavačkog promašaja.
Kurir.rs/Ljubomir Radanov/Foto: Profimedia, Printscreen