smrtnost na niskom nivou

IMAJU NAJGORU INTENZIVNU NEGU U EVROPI, A USPELI SU DA IZBEGNU KOLAPS: Ova zemlja je primer uspešne borbe protiv korone

Foto: EPA/JOSE COELHO

Iako se Portugalija graniči sa Španijom, ima slab zdravstveni sistem i veliki udeo stare populacije, dobro se izborila sa pandemijom koronavirusa, za razliku od mnogih evropskih država.

Primera radi, Portugalija ima nešto više od 22.000 zaraženih, a Španija najmanje 219.000. Stopa smrtnosti je nešto iznad tri odsto, u Španiji je taj broj više od 10 posto, u Velikoj Britaniji 12, a u Francuskoj 15.

Osim toga, u ovoj zemlji ima dosta građana starijih od 80 godina, po čemu je iza Italije i Grčke. Zdravstveni sistem bori se s nedostatkom medicinskog osoblja i nedovoljno je finansiran: ima samo 4,2 kreveta za intenzivnu negu na 100.000 ljudi, što je najniži broj u EU. Španija ima više od devet kreveta na 100.000 stanovnika, a prednjači Nemačka s 30.

Foto: EPA/JOSE COELHO
foto: EPA/JOSE COELHO

Ipak, Portugalija je izbegla crni scenario.

Neke od teorija kažu da im je dosta pomogao i čistiji vazduh, kao i obavezna vakcinacija protiv tuberkuloze koja je i dalje prisutna u zemlji.

Tu su i geografska pozicija i odlučne mere vlasti. Prvi slučaj koronavirusa u zemlji se pojavio 2. marta, tj. mesec dana nakon prvih slučajeva u Italiji ili Španiji. To je vladi dalo mogućnosti da proceni loše postupke svojih komšija, piše Jutarnji.

Foto: EPA/ JOSE SENA GOULAO
foto: EPA/ JOSE SENA GOULAO

Već od sredine marta premijer Antonio Kosta naredio je prekidanje nastave, zatvaranje noćnih klubova, ograničenje rada barova, restorana i tržnih centara. Zabranjena su javna okupljanja, fudbalske utakmice i pristajanje kruzera. Granica prema Španiji se zatvorila.

Tada je u zemlji bilo 245 slučajeva, a Španija je već imala njih 2.140 kada je preduzela slične mere. Već 18. marta u zemlji je proglašeno vanredno stanje s 448 slučajeva. Španija je proglasila vanredno stanje tri dana ranije s gotovo 10 puta više slučajeva, a Italija se zatvorila 10. marta kada je u zemlji bilo više od 9.000 zaraženih.

Foto: EPA/JOSE COELHO
foto: EPA/JOSE COELHO

Centralizovani sistem vlasti omogućio je brzo preduzimanje mera širom zemlje dok su u drugim evropskim državama poput Nemačke i Italije mere rađene na regionalnom nivou. Istovremeno, portugalske mere izolacije ostale su blaže. Fabrike i gradilišta ostali su otvoreni, građanima je dozvoljeno svakodnevno vežbanje uz odlazak u radnje i apoteke. Ali većina preferira da ostane kod kuće. Istraživanje javnog mnjenja pokazuje da 51 odsto Portugalaca napušta dom samo jednom sedmično ili manje.

Portugalci, kao i portugalska vlada pokazali su veliku solidarnost i disciplinu. Kosta je rekao da su Portugalci od početka krize "shvatili da je boravak kod kuće najbolji način na koji mogu da podržu zdravstvene radnike".

Foto: EPA/NUNO ANDRE FERREIRA
foto: EPA/NUNO ANDRE FERREIRA

Najveći dokaz solidarnosti pokazan je 31. marta kada je vlada svim tražiocima azila omogućila puna građanska prava kako bi im osigurala pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti.

Na slobodu je prevremeno pušteno oko 10 odsto zatvorenika kako bi se izbeglo širenje koronavirusa u zatvorima.

Uprkos svemu, Kosta ni ne razmišlja u ublažavanju mera izolacije kako bi olakšao ekonomski pritisak. Ministar finansija Mario Senteno rekao je da svaki mesec gašenja smanjuje ekonomiju za šest odsto.

"Političari moraju da vode računa da njihove želje ne nadmaše naučne", rekao je Kosta. Vanredno stanje je produženo do 1. maja.

Kurir.rs/Jutarnji.hr (Karla Juničić)