Roštilj ne mora da bude samo čin druženja i opuštanja, već može da bude i deo zdrave ishrane, ako se pravi kako treba.
Ali ako pogrešno roštiljate, možete nenamerno servirati meso s velikom količinom kancerogenih materija. Pečenjem na roštilju stvaraju se policiklični aromatični ugljovodonici (PAH), jedinjenja za koja je otkriveno da uzrokuju rak kod laboratorijskih pacova. Zato dr Oz preporučuje da birate najbolje komade mesa.
Piletina bez kožice, svinjski file i pečenica zdraviji su izbor od viršli i kobasica, jer je prerađeno meso povezano sa znatno većim rizikom od srčanih bolesti i raka, a može čak i da ošteti DNK, povećavajući rizik od raka debelog creva - upozorava slavni lekar. Osim toga, uklonite masnoće s mesa.
PAU jedinjenja stvaraju se kada masnoća iz mesa, živine ili ribe kaplje na visok izvor toplote, a nastali dim zahvati hranu. Uklonite dodatne masnoće sa mesa pre nego što ga stavite na roštilj kako biste ograničili izlaganje karcinogenima - kaže dr Oz.
Aluminijumska folija štiti hranu od štetnih jedinjenja. Ako stavite meso ili ribu u aluminijumsku foliju pa na roštilj, dobićete zaštitnu barijeru koja će sprečiti da masnoće kapaju na žar i tako sprečiti nastanak opasnih PAU jedinjenja, a meso će ostati sočno. Takođe, bez obzira na to da li koristite zaštitu ili ne, birajte manje masne komade mesa ili masnoće uklonite pre nego što ih stavite da se peku.
Ako ste pak zaboravili aluminijumsku foliju onda se savetuje da ne prepečete roštilj. Crni tragovi na roštilju nisu poželjni. Zagorelo meso, perad ili riba dovode do proizvodnje heterocikličnih amina (HCAs) koji mogu oštetiti vaše gene i podići rizik od karcinoma želuca i debelog creva - kaže lekar i savetuje da se vatra malo spusti.
kurir.rs