AUTORSKI TEKST ZA KURIR AMBASADORA EU U SRBIJI SEMA FABRICIJA: EU je solidarna sa Srbijom uvek kad je to potrebno
Poruka: Ovo je dan kojim EU obeležava važnost solidarnosti, demokratije, osnovnih prava i vladavine zakona
Pre godinu dana otišao sam u jutarnji program nacionalne televizije da dam intervju uoči Dana Evrope, koji se slavi širom Evrope u čast Šumanove deklaracije, koja je potpisana 9. maja 1950. i koja se smatra rođendanom današnje Evropske unije. Moj prošlogodišnji intervju je počeo zanimljivim pitanjem TV voditelja: „Treba li ovaj rođendan da čestitam vama i EU, ambasadore, ili Srbiji?“
Moj odgovor tada je bio isti kao i danas: to je dan koji treba da obeležavaju i Srbija i EU. To je dan kada treba da se setimo kako su nekadašnji neprijatelji postali prijatelji i kako je rođen politički projekat zasnovan na demokratiji, vladavini prava i osnovnim pravima i otvoren za druge zemlje sa istim aspiracijama.
Sedamdeset godina otkad se mastilo na Šumanovoj deklaraciji osušilo - njena vizija, ideja i svrha danas podjednako važe. Srbija, koja je na putu da se pridruži ovom političkom projektu, posvećena je nastavku sopstvenog reformisanja kako bi mogla da pristupi EU.
„Nova normalnost“
Te reforme se sprovode u interesu građana Srbije. Bolja privreda, unapređena životna sredina, savremenija javna uprava i obrazovanje, mogućnosti za zaposlenje u poljoprivredi i digitalnoj ekonomiji, bolji transport i zdravstvo samo su neki od rezultata reformskog procesa u koji se Srbija upustila pre nekoliko godina zajedno sa procesom integracija.
Međutim, ovaj 9. maj je stigao u posebnom spletu okolnosti, koji karakterišu gubici života, ekonomski poremećaji, socijalne neizvesnosti za budućnost i ograničenje naših sloboda zbog kovida-19.
Neko bi mogao da priupita koja bi onda bila prava poruka da se obeleži važnost današnje godišnjice u tako teškom trenutku, usred najgore pandemije koju je svet ikad video i problema čije rešenje je još uvek daleko.
Solidarnost bi bila naša poruka na težak današnji dan: moralna obaveza da se pomogne onima kojima je pomoć potrebna u trenutku u kom se svi s mukom borimo protiv virusa koji određuje „novu normalnost“ u našim životima. Solidarnost koja ide u dva smera, gde Srbija donira medicinsku opremu Italiji i obećava dva miliona evra za inicijativu EU da se obezbede vakcine za sve.
Ekonomska pomoć
Solidarnost koja je podstakla EU da odmah izdvoji 15 miliona evra da donira Srbiji respiratore, maske, trijažne kontejnere i drugu medicinsku opremu, koju je direktno nabavila EU i finansira „medicinski vazdušni most“ od 15 gigantskih kargo-aviona koji su preneli medicinski materijal koji je Srbija kupila ili dobila kao donaciju u borbi protiv kovid-19.
Solidarnost koja je jednako nagnala EU da opredeli hitnu „ekonomsku injekciju“ od 78 miliona evra kao pomoć malim i srednjim preduzećima u Srbiji kako bi privreda ponovo stala na noge u ova teška vremena.
Solidarnost koja je otvorila Srbiji čitav niz mehanizama pomoći koji su prvobitno bili rezervisani samo za zemlje članice, kao što su mogućnost učestvovanja u zajedničkoj nabavci medicinske opreme, Fond solidarnosti i Evropska civilna zaštita, da navedem samo neke.
Solidarnost koja svakako nije nova: u proteklih 20 godina EU je dala znatno više od 450 miliona evra samo za sektor zdravstva u Srbiji. Zahvaljujući tim sredstvima, obnovljeno je ili izgrađeno 20 bolnica širom zemlje, uključujući Institut „Torlak“. Oprema za testiranje na kovid-19 koristi se u laboratoriji u Batajnici. Ulice se sterilišu opremom koju je EU donirala Obrenovcu (saznaj više: Euzatebe.rs). Više od 200 ambulantnih vozila EU je donirala širom Srbije.
Solidarnost koja pruža pomoć u brojnim drugim sektorima. Delegacija EU u Srbiji trenutno realizuje više od 600 projekata kojima pomaže Srbiji u procesu pristupanja, što čini Uniju najvećim donatorom, investitorom i trgovinskim partnerom.
Bolja budućnost
Solidarnost koja će se nastaviti u budućnosti: ove nedelje, na samitu u Zagrebu, EU je ponovo potvrdila svoju neprestanu podršku daljem unapređenju evrointegracija za zemlje zapadnog Balkana u vidu paketa od 3,3 milijarde evra, uoči plana ekonomskog oporavka koji će biti predstavljen na jesen - oporavka koji treba da se odvija paralelno sa nastavkom reformi na čije sprovođenje se Srbija obavezala na svom evropskom putu, poput zaštite životne sredine, vladavine prava i osnovnih sloboda, uključujući slobodu izražavanja, u skladu sa vrednostima EU.
To je ono što bi 70-godišnjica Šumanove deklaracije trebalo da bude za sve nas Evropljane. Dan kojim obeležavamo važnost solidarnosti, multilateralnosti, demokratije, osnovnih prava i vladavine zakona. Bez obzira na sve izazove sa kojima se danas suočavamo. Upravo je to duh i to su ideje koje obećavaju svetliju i bolju budućnost.
Kurir.rs/ Foto: Marina Lopičić