FARMAKOMAFIJA! Lek protiv korone od 9,32 dolara nude za 4.500! Zarađuju gazeći PREKO MRTVIH!
Lek „remdesivir“, koji se jedini pokazao delotvornim protiv kovida-19, jeftin je za proizvodnju, ali papren za one kojima je neophodan
U eri pandemije koronavirusa, koji je usmrtio preko 270.000 osoba, a zarazio četiri miliona ljudi širom planete, farmaceutske kompanije nisu propustile priliku da zarade koji dolar više.
Tako tretman lekom „remdesivir“, koji se jedini pokazao delotvornim protiv korone, a čija proizvodnja iznosi 9,32 dolara, može krajnjeg korisnika da košta paprenih 4.500 dolara.
Hitan postupak
Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) prošle nedelje je po hitnom postupku odobrila upotrebu ovog leka za pacijente koji boluju od kovida-19. Kako prenosi Dejli mejl, kalifornijska kompanija „Gilijad sajensiz“, koja proizvodi ovaj lek, ima dugu istoriju bogaćenja tako što prodaje lekove po paprenim cenama. Iz kompanije još nisu saopštili koliko će tačno koštati tretman obolelih, ali iz Instituta za ekonomski i klinički pregled (Institute for Economical and Clinical Review) - ICER predviđaju da bi desetodnevni tretman mogao da košta i do 4.500 dolara.
Izvršni direktor kompanije Danijel O‘Dej nije želeo da otkriva koliko će lek koštati.
- Ne sugerišem to da se neće nastaviti pritisak na cene lekova. To se sada radi na način na koji možemo da cenimo inovacije koje ova industrija donosi - rekao je on na nedavnom sastanku s investitorima.
Rast cena
Mediji podsećaju da se kompanija „Gilijad“ proslavila 2013. godine, kada je jednu pilulu leka za lečenje hepatitisa tipa C „sovaldi“ prodavala za paprenih 1.000 dolara.
Stiv Pirson, predsednik ICER, objašnjava kako dolazi do naglog skoka cene leka:
- Veliki rast cena po pravilu usledi posle kliničkih ispitivanja kada se pokaže da neki lek spasava živote. To pokazuje koliko je važna ta pretpostavka o smrtnosti.
Kurir.rs/ Aleksandar Petrović Foto: Profimedia