SKANDAL NA VOJVOĐANSKOM JAVNOM SERVISU: Uče decu da se najpravilnije govorilo za vreme NDH, Srbi im nametali reči VIDEO

Printscreen/Youtube/ Radiotelevizija Vojvodine RTV - Hrvatska redakcija

Skandalozan snimak nastave hrvatskog jezika na daljinu za osmi razred osnovne škole, u kome se deca uče da se najpravilnije govorilo u Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH), emitovan je na Radio-televiziji Vojvodine, vojvođanskom javnom servisu.

Čas hrvatskog jezika na daljinu, u kom se obrađuje lekcija o istoriji tog jezika, govori, između ostalog, na sporan načion i o periodu Kraljevine Jugoslavije i NDH.

U lekciji o hrvatskom jeziku iz udžbenika "Hrvatska krijesnica", kaže se da su u vreme Kraljevine tadašnji jezikoslovci težili da poistovete srpski i hrvatski jezik. Međutim, uz to je i "objašnjeno" da je vlast "nametala srpske riječi i nazivlja".

Printscreen/Youtube/ Radiotelevizija Vojvodine RTV - Hrvatska redakcija 
foto: Printscreen/Youtube/ Radiotelevizija Vojvodine RTV - Hrvatska redakcija

U okviru lekcije navedeno je i da se tokom NDH, "vodila briga o čistoći i pravilnoj javnoj upotrebi hrvatskog jezika i pravopisa", te da su "uklanjane iz hrvatskog jezika nepotrebne reči stranog porekla, posebno srbizmi, a stvarane su nove reči".

SKANDAL NA VOJVOĐANSKOM JAVNOM SERVISU: Uče decu da se najpravilnije govorilo za vreme NDH, Srbi im nametali reči VIDEO Izvor: Youtube

Kritika nije pošteđena ni posleratna Jugoslavija. U lekciji je navedeno da je, iako su načelno jezici i pisma bili ravnopravni, "u SFRJ jačala politika unitarizma, a upravo je jezik postao sredstvo provođenja te politike".

Printscreen/Youtube/ Radiotelevizija Vojvodine RTV - Hrvatska redakcija 
foto: Printscreen/Youtube/ Radiotelevizija Vojvodine RTV - Hrvatska redakcija

Takođe, navedeno je da je Novosadskim književnim dogovorom iz 1954. godine "nametnuta upotreba oba pisma (latinice i ćirilice) i isticanje složenog imena srpskohrvatski odnosno hrvatskosrpski". Dodaje se i da se "u službenoj komunikaciji sve više počinje govoriti srpskim jezikom".

Hvali se i sporna Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, koja se smatra uvodom u Hrvatsko proljeće, što je naznaka buđenja hrvatskog nacionalizma i raspada zajedničke države.

(Kurir.rs/Sputnjik)