Indiji i Bangladešu preti najjača oluja ikada zabeležena u Bengalskom zalivu.
Milioni ljudi nalaze se na putu superciklona, čiji se udar očekuje za manje od 36 sati.
Jaki vetrovi i obilne kiše prete regionu koji se bori sa pandemijom korona virusa.
Super ciklon Amfan postao je najsnažnija oluja ikad zabeležena u Bengalskom zalivu u ponedeljak uveče, nakon što su olujni vetrovi koje donosi dostigli brzinu i do 270 kilometara na sat, saopštio je američki Centar za upozorenja na tajfune.
Amfan je od tada nešto oslabio, ali oluja je i dalje jednaka onima iz kategorije četiri snažnog uragana na Atlantiku, odnosno, supertajfunu na zapadnom Pacifiku.
Supertajfun trebalo bi da pogodi indijsko-bangladešku granicu u sredu uveče, u blizini indijskog grada Kalkute, u kojem živi više od 14 miliona stanovnika.
Indijski premijer Narendra Modi razmotrio je mere hitne reakcije te države, a šef nacionalnog centra za odgovor na prirodne katastrofe kaže da je 20 timova raspoređeno u regiji koju će pogoditi Amfan, 12 ih je spremno u rezervi, a još 24 tima su u stanju pripravnosti u drugim delovima Indije.
Ribari su upozoreni da ostanu na obali i ne isplovljavaju u naredna 24 sata.
Oluja dolazi u trenutku kada se Indija i Bangladeš bore da epidemiju korona virusa stave pod kontrolu.
Suočavanje sa obe katastrofe odjednom biće izazov za dve vlade, posebno kada je reč o socijalnom distanciranju u prepunim centrima za evakuaciju i skloništima za hitne slučajeve.
Ciklon bi takođe mogao da donese obilne kiše u najveći izbeglički kamp na svetu u Koks Bazar, gde živi skoro milion izbeglica Rohindža posle bekstva od nasilja u Mjanmaru.
Prvi poznati slučajevi Covid-19 potvrđeni su u kampu prošle nedelje, a s obzirom na to da predstoji oluja, to bi mogla da bude razarajuća kombinacija.
Kurir.rs/Tanjug