DEČAK (6) JE IZABRAN ZA NASLEDNIKA DALAJ LAME 1995. GODINE, A ONDA JE NESTAO: Kina sada kaže da je on diplomac sa poslom
Pre 25 godina šestogodišnji dečak prepoznat je kao reinkarnacija pančen lame, što je druga po rangu figura u tibetanskom budizmu. Od tada se nije čulo za Geduna Čoekjia Najimu, ali u utorak je Kina rekla da je on diplomac sa poslom i da ni on ni njegova porodica ne žele da ih uznemiravaju u njihovim "trenutnim normalnim životima", piše CNN.
Kratki komentar portparola kineskog Ministarstva spoljnih poslova Džao Lišijana tokom regularnog pres brifinga ponudio je redak uvid u život sada 31-godišnjeg Geduna.
Njega je tibetanski duhovni vođa dalaj lama identifikovao kao 11. pančen lamu 1995. godine, šest godina nakon smrti svog prethodnika. Ali, Peking ga je odbio i istakao svog kandidata, Gjančaina Norbua, za kojeg kineska vlada tvrdi da je "pravi" pančen lama.
Postavljanjem Norbua i nestankom Geduna Kina je izbegla da dečak postane ugledna opoziciona figura nakon dalaj lame, koji živi u egzilu otkako je pobegao sa Tibeta 1959. Kineske vlasti krive dalaj lamu za nemire na Tibetu, koji kontroliše Peking.
Otkako je odrastao Gjančain Norbu se priključio glavnom kineskom političkom telu – u martu 2010. Je kao 19-godišnjak ušao u Narodnu političku konsultativnu konferenciju Kine i često se pojavljuje na važnim događajima u Pekingu.
Nije poznato da li je Gedun svestan da je izabran za pančen lamu. U saopštenju ove nedelje, 25 godina od njegovog nestanka, tibetanska vlada u egzilu je rekla da je "kineska otmica pančen lame i nasilno poricanje religioznog identiteta i prava na praksu u njegovom manastiru nije samo kršenje religioznih sloboda već veliko kršenje ljudskih prava".
Najvažnija svrha pančen lame iz perspektive Pekinga je uloga koju on tradicionalno ima u identifikovanju reinkarnacije dalaj lame. Trenutno tu titulu drži Tenzin Gjatso (84). CNN podseća da je Peking godinama ukazivao da namerava da kontroliše taj proces.
"Reinkarnacija živih Buda, uključujući dalaj lamu, mora biti u skladu sa kineskim zakonima i regulacijama i pratiti religiozne rituale i istorijske konvencije", rekao je prošle godine predstavnik Kine kad je dalaj lama hospitalizovan zbog infekcije.
Kina je 2007. usvojila zakon prema kojem stoji da reinkarnacija živog Bude "podleže zahtevu za odobrenje". Dalaj lama je rekao da se njegov naslednik može pronaći van Tibeta i ukazao da se on možda uopšte neće reinkarnirati. Poslednjih godina on se okrenuo ka sekularizaciji tibetanske vlade u egzilu, u contrast teokratskom društvu kojim je vladao njegov prethodnik na Tibetu.
Mnogi posmatrači očekuju da će Peking i tibetanska zajednica u egzilu istaći svog naslednika, pogoršavajući jaz oko toga ko će oblikovati budućnost tibetanskog budizma, zaključuje CNN.
Kurir.rs/CNN/Blic
Foto: Profimedia