Veze: Engleski agenti su od devedesetih bili veoma aktivni u Beogradu. Jedan od njihovih susreta s Đukanovićevim čovekom od poverenja srpska služba snimila je još 1996. u hotelu koji nosi ime po državi koju su rušili, naveo Goran Živaljević
Goran Živaljević, zamenik direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u vreme vlasti Zorana Đinđića, otkrio je da su agenti britanske obaveštajne službe (MI6) imali veliki uticaj u Srbiji devedesetih godina, da su čvrsto sarađivali sa crnogorskim političarima i da su umnogome doprineli da se Crna Gora osamostali!
Najaktivniji britanski obaveštajac u Beogradu bio je Džordž Bazbi, koji je aktivno radio na odvajanju svih segmenata crnogorske države od beogradskog uticaja. Bazbi se u to vreme sastajao s čovekom od poverenja crnogorskog lidera Mila Đukanovića.
Ključni čovek
- Razlaz „dva oka u glavi“ je započeo upravo taj, često pominjani britanski obaveštajni oficir stacioniran u Beogradu, igrajući polako na pukotine u tadašnjoj Saveznoj vladi i Vojsci Jugoslavije, koje su ga neminovno dovele do lucidnog šefa crnogorske službe Vukašina Maraša, Milovog čoveka od poverenja, ispostaviće se kasnije i ključnog čoveka postepenog sticanja crnogorske nezavisnosti - naveo je Živaljević u knjizi i dodao:
- Srpska služba je januara 1996. godine snimila susret Vukašina Maraša sa tim britanskim obaveštajcem u restoranu hotela „Jugoslavija“ (prikladno ime za mesto gde počinje rušenje poslednje Jugoslavije), što je bio prvi dokumentovani materijal o izboru novih strateških saveznika, tada federalne jedinice, a odavno već samostalne države Crne Gore.
Generali, urednici, biznismeni...
Živaljević ističe da je s vremenom to novo strateško partnerstvo stiglo do tog stepena saradnje da su „crnogorske instalacije u Srbiji bile u punoj funkciji britanskih i američkih službi, gde je taj crnogorski DB bio u rangu podizvođača radova“.
- Bilo je tu generala, ambasadora, opozicionih lidera, policijskih funkcionera, glavnih urednika, biznismena i, naravno, onih „nezavisno-bezbednosnih analitičara“ kojima je ta, suštinski kriminalizovana, crnogorska služba bila matična kuća u borbi protiv Srbije, što se tih godina vešto i pametno zvalo „borba protiv Miloševićevog režima“. Tu su naša braća Crnogorci, kao na nekom ubrzanom kursu, sustigli do 2000. godine Hrvate, Bošnjake, Albance i Makedonce, koji su na antisrpskim pozicijama i navodnoj zaštiti od velikosrpske agresije, još od kraja osamdesetih, gradili svoje obaveštajne službe i države, stičući ujedno ugled u toj tzv. evroatlantskoj bezbednosnoj zajednici - otkrio je Živaljević u svojoj knjizi „Služba“ (u izdanju „Lagune“).
Kurir / Boban Karović
Foto: EPA/Toms Kalnins