Protok: Građani Srbije sada slobodno mogu u Crnu Goru, Bugarsku, Rumuniju, BiH, Grčku i Hrvatsku, dok je za ostale zemlje potrebna boravišna dozvola uz test i karantin
Za ulazak u Srbiju od juče ni domaćim ni stranim državljanima nije potreban negativan test na koronavirus, niti mera izolacije od 14 dana, dok će pod istim uslovima naši građani zasad moći da putuju u samo šest zemalja.
Od 1. juna, bez obaveznog testa na kovid 19 ili mera karantina srpski državljani moći će u Crnu Goru, Bugarsku, Rumuniju, BiH, ali i Hrvatsku uz „opravdane razloge“, dok će za Grčku to važiti od 15. juna, a prema najavama Severna Makedonija i Albanija uskoro će isto postupiti.
Granični prelaz na aerodromu „Konstantin Veliki“ u Nišu od juče je počeo da radi, i to uspostavljanjem prve linije za Dortmund u Nemačkoj, dok su s beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ prethodnih dana poleteli avioni za Cirih, Frankfurt, Abu Dabi, Maltu i London, a danas će za Kijev i Bukurešt. Ipak, za odlazak u neke od ovih zemalja Srbima će biti potreban negativan test ili će ići u obavezan karantin, dok je ulazak u Švajcarsku, Nemačku, Austriju i mnoge druge zasad moguć samo s državljanstvom tih republika ili s boravišnom dozvolom. Direktor Jute Aleksandar Seničić najavio je da će od početka juna verovatno biti ukinuti testovi za ulazak u Tursku i Egipat.
Inače, svim osobama koje su ušle juče u Srbiju, a došle su s područja u kojima ima slučajeva infekcije uručena su posebna zdravstvena upozorenja, u kojima se navodi da ulaze na teritoriju na kojoj virus još uvek cirkuliše. - U narednih 14 dana smanjite kontakte s drugim osobama u domaćinstvu, radnom mestu ili javnim mestima. Ako osetite simptome, odmah stavite masku preko usta i nosa, poboljšajte higijenu ruku, izbegavajte kontakte s drugim osobama, koristite maramice kad kijate ili kašljete i pozovite telefonom epidemiologa zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje na kome boravite - navodi se u upozorenju.
Dr Predrag Kon rekao je za Kurir da je jedan od razloga za ukidanja testova i to što građani nisu mogli da dođu do njih u nekim zemljama. - Epidemiolozi će imati više posla, jer će se izdavati rešenja o zdravstvenom nadzoru. Svi naši ljudi koji budu ulazili u zemlju moraće da se javljaju institutima za javno zdravlje i da se prati njihovo zdravstveno stanje, i to će biti ogroman posao - rekao je Kon.
Kurir / Jelena Pronić
Foto: Tanjug, Printscreen
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: