DANAS JE DAN MLADOSTI: Evo iz kojeg grada je 1. maja 1945. krenula prva štafeta i ko je napravio!

Marko Risović

Titov rođendan proslavljan na današnji dan, 25. maj širom Jugoslavije, slavio se kao Dan mladosti, a ovaj praznik se i danas skromno obeležava u bivšim jugoslovenskim republikama.

Kuću cveća u Beogradu i rodno mesto Kumrovec u Hrvatskoj redovno posećuju svakog 25. maja brojni poštovaoci lika nekadašenjg predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita i ideje socijalizma iz regiona.

Nekada uz taktove pesme "Tito je naše sunce", na stadionu JNA, hiljade dece i mladih igralo je slaveći dan rođenja doživotnog predsednika SFRJ, sada uz istu parolu "Mi smo Titovi i Tito je naš" obilaze njegov grob i rodno mesto prisećajući se nekadašnje države.

Iako je rođen 7. maja, Jugosloveni su verovali da je Titov rođendan 25. maja, a do nesporazuma je došlo, kako je tada objašnjeno, jer je Broz kao mladi komunista u Drugom svetskom ratu koristio lažne dokumente.

Veličanje partije, armije, socijalizma a pre svega uzdizanje Josipa Broza kao vrhovnog vođe tog dana dostizali bi vrhunac.

Youtube Printscreen 
foto: Youtube Printscreen

Sam Tito znao je da podseti da se od rada ne seti da stari, kao i da je narod bez omladine kao što je omladina Jugoslavije nesrećan, pa se na inicijativu slavljenika, od 1957. godine taj dan slavio kao praznik Dan mladosti.

Zaštitni znak tog dana bila je čuvena Štafeta mladosti. Štafeta je na put kretala mesec i po dana pre 25. maja i morala je da prođe kroz sve federativne jedinice Jugoslavije, nošena od strane omladine. Prilikom proslave počasni omladinac ili omladinka štafetu su predavali Titu uz rođendanske čestitke.

Muzej Jugoslavije u Beogradu kao i svake godine na Dan mladosti omogućava danas besplatan ulaz u periodu od 10 do 18 časova. Zbog epidemije virusa korona, za sve posetioce je obavezno nošenje maski, rukavica i održavanje fizičke distance od najmanje dva metra.

Prva štafeta krenula 1. maja iz Pančeva

Na­kon oslo­bo­đe­nja gra­da, pr­va ve­li­ka ma­ni­fe­sta­ci­ja or­ga­ni­zo­va­na u Pan­če­vu bio je na­rod­ni zbor 1. ma­ja 1945. go­di­ne. Sa mi­tin­ga po­vo­dom Pra­zni­ka ra­da, ko­ji je oku­pio ne­ko­li­ko hi­lja­da Pan­če­va­ca i ži­te­lja okol­nih me­sta, upu­će­ne su pri­god­ne po­ru­ke dru­gu Ti­tu. I ne bi tu bi­lo me­sta pri­či da sa obo­da gra­da, iz Voj­lo­vač­ke šu­me, ni­je is­pra­će­na pr­va šta­fe­ta, go­di­nu da­na pre ne­go što ka­zu­je zva­nič­na ver­zi­ja isto­rij­skog do­ga­đa­ja, po ko­joj je omla­di­na Kra­gu­jev­ca, a na­kon ini­ci­ja­ti­ve Cen­tral­nog ko­mi­te­ta Sa­ve­za ko­mu­ni­stič­ke omla­di­ne Ju­go­sla­vi­je da 25. ma­ja or­ga­ni­zu­je sve­ča­nu pro­sla­vu Bro­zo­vog ro­đen­da­na, pred­lo­ži­la ma­sov­no tr­ča­nje omla­di­ne ši­rom Ju­go­sla­vi­je sa le­po iz­ra­đe­nim pa­li­ca­ma i u nji­ma ro­đen­dan­skim če­stit­ka­ma, a mar­šal pr­vu pri­mio u Za­gre­bu 1946. go­di­ne.

Za spro­vo­đe­nje ori­gi­nal­ne ide­je o ka­sni­joj Šta­fe­ti mla­do­sti, po­te­kle od pan­če­vač­ke par­tij­ske or­ga­ni­za­ci­je, za ope­ra­tiv­ca je od­re­đen sta­klar­ski rad­nik Mi­ća Jo­si­pov sa za­dat­kom da sa omla­di­nom na či­jem je če­lu bio De­jan Ob­ra­do­vić us­po­sta­vi ve­zu sa Be­o­gra­dom, od­re­di tra­su i or­ga­ni­zu­je put šta­fe­te, dok je pra­vlje­nje pa­li­ce po­ve­re­no čla­no­vi­ma SKOJ-a u ov­da­šnjoj fa­bri­ci na­me­šta­ja „Gaj”. Di­zaj­nom i iz­ra­dom su se po­za­ba­vi­li Du­šan Sel, bra­ća Ste­fan i Jo­ca Ra­mlja­nac, Ja­ni Nađ, Du­šan Mi­len­ko­vić i Ja­ni For­go, a umet­nič­ki ju je od ora­ho­vog dr­ve­ta iz­re­zba­rio Ge­za Sa­ba­doš. Dan uoči pra­zni­ka grad­ske uli­ce su bi­le „ob­u­če­ne” u pa­ro­le i po­ru­ke Ti­tu, Par­ti­ji, Na­rod­no­o­slo­bo­di­lač­koj voj­sci, brat­stvu i je­din­stvu, a ve­li­kim slo­vi­ma do­mi­ni­ra­le su re­či „Mir, Slo­bo­da, Rad”.

(Danas, Politika)